Drugie wydarzenie cyklu ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu w Gliwicach. Zapraszamy na koncert zespołu Sutari, dyskusję o współczesnej muzyce korzeni oraz folkowe warsztaty muzyczne. Wszystko dziać będzie się w Parku Chopina.
WARSZTATY ZE ŚLŌNSKOM BAJARKOM
– improwizację na wiolonczeli
– bezpośredni kontakt z publicznością.
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE – PLENER MALARSKI
KONCERT SUTARI
Trio SUTARI to siła trzech kobiecych głosów splatających się w unikatowym, muzycznym wielogłosie. Ich muzyka to pełna transowych, polifonicznych kompozycji fuzja tradycji ze współczesnością, splatająca się wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Debiut Sutari zapoczątkował nową jakość na polskiej scenie folkowej. Zespół wykreował charakterystyczny styl interpretacji pieśni, wielogłosu i muzycznej opowieści. Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych.
Trio Sutari to jeden z czołowych polskich zespołów eksportowych. Od czasu debiutu w 2012 na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (II nagroda oraz nagrodę publiczności) zagrały kilkaset koncertów na największych festiwalach i scenach w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Zostały również wybrane by wystąpić na najważniejszych targach muzycznych WOMEX 2015 oraz są jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP. Nagrały wielokrotnie nagradzane i wysoko notowane w rankingach oraz recenzjach albumy: WIANO (Folkowy Fonogram Roku – III nagroda), OSTY, SIOSTRY RZEKI (Folkowy Fonogram Roku 2020 – III nagroda, nominacja do nagrody FRYDERYK w 2021 w kategorii „Muzyka Świata”) oraz we współpracy z jazzowym trio Bastarda TAMOJ (Folkowy Fonogram Roku 2023 – III nagroda, nominacja do nagrody FRYDERYK w 2023 w kategorii „Muzyka Świata”).
Mają na swoim koncie fantastyczne współprace z takimi artystami jak Hańba (PL), El Buho (UK), LUC (PL), Frander (SE), Anna & Elizabeth (USA), Barbatuques (BR), Mawaka (BR) czy Dead Rat Orchestra (UK) a ich utwory pojawiają się jako materiał dydaktyczny na akademiach teatralnych i uniwersytetach zarówno polskich jak i zagranicznych. Na początku 2024 r. ukazał się nowy album zespołu #KołysankiDlaŚwiata (Audio Cave).
ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu to projekt Centrum Kultury Victoria, którego celem jest zaprezentowanie muzyki korzeni we współczesnym wydaniu. Skupiony jest wokół polskiej muzyki ludowej i jej twórców, którzy sięgają po dawne melodie i teksty, adaptując je na nowo. Wydarzenia odbywać będą się od czerwca do września.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.