ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu | koncert SUTARI + folkowe warsztaty muzyczne

Drugie wydarzenie cyklu ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu w Gliwicach. Zapraszamy na koncert zespołu Sutari, dyskusję o współczesnej muzyce korzeni oraz folkowe warsztaty muzyczne. Wszystko dziać będzie się w Parku Chopina.

 

WARSZTATY ZE ŚLŌNSKOM BAJARKOM

16:30 | Ruiny Teatru Victoria
Spotkania ze Ślōnskom Bajarkom to interaktywne warsztaty, podczas których młody uczestnik ma szansę „chycić szprymy”, czyli nauczyć się śląskich słówek, tradycyjnych pieśni, posłuchać ciekawych historii na temat tradycji Górnego Śląska, oraz wziąć czynny udział w tańcu i śpiewie.
ŚLŌNSKO BAJARKA
Czyli Dominika Kierpiec – Kontny – z wykształcenia wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach…a i poradzi warzyć.
W swoim pomyśle o Bajarce postanowiła połączyć swoje trzy największe pasje:
– miłość do Babiczki Zosi i kultury Górnego Śląska,
– improwizację na wiolonczeli
– bezpośredni kontakt z publicznością.
Spotkania ze Ślōnskom Bajarkom na poziomie i z humorem wprowadzają w świat kultury Górnego Śląska.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE – PLENER MALARSKI

od 17:30 | taras Ruin Teatru Victoria
W ramach Festiwalu Straszków Śląskich zapraszamy na nietypowe warsztaty akwarelowe odbywające się w plenerze przy muzyce zespołu Sutari. Pod opieką absolwentek Akademii Sztuk Pięknych, będzie można spróbować swoich sił w akwareli i namalować otoczenie, ale nie tylko! Dodatkowym zadaniem uczestników wydarzenia, będzie wpleść jednego ze śląskich straszków w obraz. Pamiętacie legendy o Białej lub Czarnej Damie snujących się po opuszczonych ruinach? A może Meluzynę, Utopka lub inne Licho? Gdzie się podziały te czasem pomocne, czasem siejące postrach śląskie duszki? Spróbujmy je przywołać z powrotem do życia przy dźwiękach folkowej muzyki i nie dajmy im odejść w zapomnienie.
Warsztat skierowany dla dzieci i dla dorosłych. Istnieje możliwość dołączenia w każdej chwili. Startujemy o 17.30, malujemy tak długo aż nie zajdzie słońce.

KONCERT SUTARI

18:00 | Ruiny Teatru Victoria

Zdjęcie artystek w otoczeniu jeziora.

Trio SUTARI to siła trzech kobiecych głosów splatających się w unikatowym, muzycznym wielogłosie. Ich muzyka to pełna transowych, polifonicznych kompozycji fuzja tradycji ze współczesnością, splatająca się wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Debiut Sutari zapoczątkował nową jakość na polskiej scenie folkowej. Zespół wykreował charakterystyczny styl interpretacji pieśni, wielogłosu i muzycznej opowieści. Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych.

Trio Sutari to jeden z czołowych polskich zespołów eksportowych. Od czasu debiutu w 2012 na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (II nagroda oraz nagrodę publiczności) zagrały kilkaset koncertów na największych festiwalach i scenach w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Zostały również wybrane by wystąpić na najważniejszych targach muzycznych WOMEX 2015 oraz są jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.  Nagrały wielokrotnie nagradzane i wysoko notowane w rankingach oraz recenzjach albumy: WIANO (Folkowy Fonogram Roku – III nagroda), OSTY, SIOSTRY RZEKI (Folkowy Fonogram Roku 2020 – III nagroda, nominacja do nagrody FRYDERYK w 2021 w kategorii „Muzyka Świata”) oraz we współpracy z jazzowym trio Bastarda TAMOJ (Folkowy Fonogram Roku 2023 – III nagroda, nominacja do nagrody FRYDERYK w 2023 w kategorii „Muzyka Świata”).

 

Mają na swoim koncie fantastyczne współprace z takimi artystami jak Hańba (PL), El Buho (UK), LUC (PL), Frander (SE), Anna & Elizabeth (USA), Barbatuques (BR), Mawaka (BR) czy Dead Rat Orchestra (UK) a ich utwory pojawiają się jako materiał dydaktyczny na akademiach teatralnych i uniwersytetach zarówno polskich jak i zagranicznych. Na początku 2024 r. ukazał się nowy album zespołu #KołysankiDlaŚwiata (Audio Cave).


ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu to projekt Centrum Kultury Victoria, którego celem jest zaprezentowanie muzyki korzeni we współczesnym wydaniu. Skupiony jest wokół polskiej muzyki ludowej i jej twórców, którzy sięgają po dawne melodie i teksty, adaptując je na nowo. Wydarzenia odbywać będą się od czerwca do września.

 

Grafika powstała w oparciu o kiriart, którego autorem jest Tadeusz Patykowski, artysta z Gliwic. Dowiedz się więcej z naszego cyklu #madeingliwice (klik).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
Plakat informujący o dofinansowaniu ze środków budżetu państwa.