ETHO – nowa tradycja. Muzyka korzeni we współczesnym ujęciu

Koncerty, panele dyskusyjne, warsztaty muzyczne złożą się na cykl ETHO – nowa tradycja. To projekt skupiony wokół polskiej muzyki ludowej i jej twórców, którzy sięgają po dawne melodie i teksty, adaptując je na nowo. Wydarzenia odbywać będą się od czerwca do września. Zaprasza Centrum Kultury Victoria.

 
30 czerwca | g. 18.00 | Ruiny Teatru Victoria | koncert zespołu POLMUZ | wstęp wolny
28 lipca | g. 18.00 | Park Chopina | koncert SUTARI + folkowe warsztaty muzyczne
18 sierpnia | g. 18.00 | Ruiny Teatru Victoria | koncert RADICAL POLISH ANSAMBL
29 września | g. 18.00 | Ruiny Teatru Victoria | koncert KRZIKOPA + folkowe warsztaty muzyczne

Po koncertach zapraszamy na dyskusję “Jak odkrywać na nowo muzykę folkową?”. Swoimi przemyśleniami podzielą się z nami doświadczeni twórcy. Opowiedzą, jak poszukują materiałów i gdzie znajdują inspiracje, jak można pogodzić tradycyjne instrumenty i melodie ze współczesnymi rozwiązaniami technicznymi.


Grafika powstała w oparciu o kiriart, którego autorem jest Tadeusz Patykowski, artysta z Gliwic. Dowiedz się więcej z naszego cyklu #madeingliwice (klik).


Zespół Polmuz

Punktem wyjścia do powstania projektu był zbiór archiwalnych nagrań pieśni i utworów ludowych Wielkopolski, pochodzących z unikatowej kolekcji płyt szelakowych z przełomu XIX i XX wieku. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni muzycy posługujący się znacząco odmiennym językiem muzycznym, reprezentujący różną wrażliwość i temperament. Ich zadaniem było opracowanie nowoczesnych interpretacji muzyki ludowej z okolic Śremu, Pleszewa i Poznania. Muzycy postanowili nawiązać do charakteru archiwalnych nagrań i sposobu uprawiania muzyki sprzed stu laty, tworząc swobodne, quasi jazzowe utwory z dużą dawką pierwotnej improwizacji, obrzędowego transu oraz narracją budowaną w oparciu o wielkopolskie motywy ludowe.

Sutari

Siła trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów. Trio powstało w 2012 roku i do wiosny 2020 tworzyło w składzie Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska – wokalistkami, instrumentalistkami, aktorkami i performerkami od lat aktywnie działającymi na różnych polach sztuki: od muzyki i teatru aż po taniec i film. Tak zaczęło się ich wspólne muzykowanie: na skrzypcach, bębnach, kieliszkach, butelkach, nożach, tarkach, a nawet na wodzie.

Radical Polish Ansambl

Sześciu „ludowych” skrzypków oraz grający „na dżazie” perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno – podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora. I namówili współczesnych kompozytorów do podążenia tym samym tropem. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauze-go, Sławka Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej.

Krzikopa

Nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, i tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i tradycyjnych technikach śpiewu, lecz dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.


Data wydarzenia:
30 czerwca | godz. 18:00

Wydarzenie z tej serii odbędzie się jeszcze:
28 lipca
18 sierpnia
29 czerwca

Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria / Park Chopina

Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
*W przypadku wydarzeń w Ruinach Teatru – liczba miejsc ograniczona.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

(ckv)