Feliks „Manggha” Jasieński i jego rola w zakresie odnowy polskich sztuk graficznych. Wykład w Willi Caro

Wykład kuratorski towarzyszący wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…” to wydarzenie, które zaplanowano na sobotę, 12 października. Tematem spotkania będzie kolekcjoner Feliks „Manggha” Jasieński i jego rola w zakresie odnowy polskich sztuk graficznych.

 
Wykład rozpocznie się o godzinie 11:30 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

Młoda Polska powróciła do Gliwic, lecz tym razem w graficznej szacie. Ponownie można spotkać się z najlepszymi spośród młodopolskich artystów – na wystawie zaprezentowano przede wszystkim prace dwóch „filarów” grafiki polskiej – Józefa Pankiewicza (1866-1940) i Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) z jego tek „Mieszanej” (1904), „Tatry” (1906), „Litewskiej” (1907), „Gdańskiej” (1909), „Wawelskiej” (1911-1912).

Nie brakuje tam także prac Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Ferdynanda Ruszczyca.

Na wystawie prezentowane są również grafiki Feliksa Jasińskiego (1862-1901) – autora bezbłędnych reprodukcji dzieł wielkich mistrzów, a także Feliksa Jabłczyńskiego (1865-1928) – eksperymentatora w zakresie warsztatu graficznego, twórcy unikatowej techniki graficznej: ceratotytu. Kuratorkami wystawy są Magdalena Laskowska i Katarzyna Podniesińska z Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja potrwa do 8 grudnia 2024.

Serdecznie zapraszamy na wykład kuratorski towarzyszący wystawie, który odbędzie się 12 października 2024 (sobota) o godz. 11.30 w Willi Caro. Poprowadzi go kuratorka wystawy, Magdalena Laskowska

– zapowiada Muzeum w Gliwicach.

Celem wykładu jest przypomnienie wyjątkowej w dziejach kultury polskiej postaci Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego i jego kolekcji rodzimej grafiki epoki modernizmu. Ten znakomity znawca rycin pragnął „uczyć ludzi patrzeć na sztukę i cenić w niej to, co cenić należy: prawdę uczucia i oryginalność wyrazu”. Propagował ideę twórcy łączącego talent malarski z umiejętnością posługiwania się technikami graficznymi. „Manggha”, kierowany wyjątkową intuicją artystyczną, zachęcił do podjęcia takiego wyzwania m.in.: Teodora Axentowicza, Józefa Czajkowskiego, Stanisława Czajkowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego – dodają organizatorzy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

(żms)/MwG
fot. materiały organizatora

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze