Pierwszy Festiwal Straszków Śląskich rozpocznie się już w najbliższy weekend. Od 26 lipca do 14 września Gliwice oraz okoliczne miasta zmienią się w centrum magicznych wydarzeń, które przeniosą uczestników w tajemniczy świat śląskich demonów i legend.
Festiwal Straszków Śląskich to wyjątkowe święto, które ma na celu przypomnienie o bogatej i fascynującej tradycji śląskiego folkloru. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Majstry i Maszkety, impreza jest dofinansowana ze środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Podczas festiwalu odbędzie się szereg warsztatów artystycznych, które pozwolą uczestnikom zanurzyć się w atmosferze kreatywności i magii. Będą to między innymi:
- Malowanie w plenerze: Zajęcia, które pozwolą poczuć inspirację płynącą z otaczającej przyrody i miejskiego krajobrazu.
- Warsztaty czekoladowe: Twórcze zajęcia, gdzie uczestnicy będą mogli stworzyć nie tylko smaczne, ale i artystyczne dzieła z czekolady.
- Inne warsztaty artystyczne: Szczegóły dotyczące tych warsztatów pozostaną na razie tajemnicą, jednak organizatorzy obiecują, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Pierwsze wydarzenia organizowane w ramach festiwalu odbędą się już w najbliższy weekend – od 26 do 28 lipca. Każdy dzień to inna lokalizacja – warto sprawdzić w harmonogramie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Dzieci? Dorośli? Każdy znajdzie coś dla siebie.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
26.07 – ROZPOCZĘCIE FESTIWALU – Pracownie Cafe, ul. Zygmunta Starego 43 c
- godz. 15.30 – Warsztaty tworzenia leśnych masek. Prowadzenie: Maria Bąk;
- godz. 17.00 – Prelekcja na temat demonów słowiańskich. Spotkanie etnograf Muzeum w Gliwicach – Marty Pabisz z Magdą Rębisz – współautorką pozycji ”O dioble złośliwym i utopku życzliwym czyli legendy i wierzenia powiatu gliwickiego”;
- godz. 19.00 – Wernisaż prac oraz uroczyste rozdanie nagród konkursu “Tajemniczy świat śląskich straszków”.
27.07 – Fundacja Majstry i Maszkety, ul. Bednarska 8, Gliwice
- godz. 11.00 – Lepienie figurek straszków z papier mache. Prowadzenie: Maria Bąk;
- godz. 16.00 – Warsztaty akwarelowe w oparciu o śląskie legendy. Prowadzenie: Marta Keler.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – festiwalstraszkow@majstryimaszkety.pl /tel. 660 778 700
28.07 – Park Chopina/ Ruiny Teatru Victoria
- godz. 17.30 – Plener malarski w oparciu o śląskie legendy połączony z koncertem “Sutari”. Prowadzenie: Maria Bąk, Marta Keler.
W przypadku niepogody wydarzenie odbędzie się w Ruinach Teatru Victoria, szczegóły: https://www.facebook.com/events/323892237456379
HARMONOGRAM WYDARZEŃ NA SIERPIEŃ ORAZ WRZESIEŃ – szczegóły pojawią się później
- 02.08 – 04.08 – WARSZTATY I PLENER W PARKU CHROBREGO W GLIWICACH ORAZ W PARKU ŚLĄSKIM (ROSARIUM) W CHORZOWIE;
- 09.08 – 11.08 – WARSZTATY W PRACOWNIE CAFE W GLIWICACH;
- 16.08 – 18.08 – WARSZTATY W FUNDACJI MAJSTRY I MASZKETY/ WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ ORAZ WARSZTATY W STACJI KULTURY PYSKOWICE/ PLENER;
- 23.08 -25.08 – WARSZTATY KOMIKSU Z LENĄ KAAZ W FUNDACJI MAJSTRY I MASZKETY + PLENER;
- 30.08 – 01.09 – WARSZTATY W FUNDACJI MAJSTRY I MASZKETY + PLENER;
- 6.09 – 8.09 – WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ W CENTRUM KULTURY KAROLINKA W RADZIONKOWIE ORAZ PLENER;
- 13.09 – 14.09 – WARSZTATY CZEKOLADOWE ORAZ WARSZTATY TWORZENIA ILUSTRACJI Z ALICJĄ KOCUREK,
- UROCZYSTE ZAMKNIĘCIE FESTIWALU W STACJI ARTYSTYCZNEJ RYNEK.
Podczas festiwalu i po jego zakończeniu odbędą się wydarzenia dodatkowe, wystawa objazdowa oraz spotkania ze śląskimi artystami. Warto śledzić stronę organizatorów: https://festiwalstraszkow.majstryimaszkety.pl/ oraz media społecznościowe.
Wstęp na wydarzenia wolny – ilość miejsc ograniczona.
(żms)/mat. organizatora