Fizjoterapia w ciąży. Jakie korzyści może przynieść przyszłej mamie?

Fizjoterapia sprawdza się nie tylko w przypadku osób po przebytych urazach, ale stanowi również wsparcie dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Pozwala lepiej przygotować się do trudów związanych z porodem i połogiem.

Zobacz, jakie korzyści płyną z wizyty u fizjoterapeuty w czasie ciąży.

Jakie zalety płyną z fizjoterapii dla kobiet w ciąży?

Ciąża w swoim normalnym przebiegu nie stanowi przeciwwskazania dla umiarkowanej aktywności fizycznej. Może być natomiast bardzo pomocna, zarówno jeśli chodzi o zapobieganie zachorowaniu na cukrzycę, jak również pojawienie się otyłości. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kobiet, które nie były aktywne jeszcze przed okresem zajścia w ciążę, szczególnie kluczowych jest 16 pierwszych tygodni trwania ciąży. W tym czasie warto wstrzymać się od regularnego wysiłku, gdyż nieprzyzwyczajony organizm może na niego źle zareagować. Fizjoterapia dla kobiet ciężarnych stanowi wsparcie w zminimalizowaniu aktualnych objawów ze strony narządu ruchu. Stosowane techniki przygotowują ciało kobiety do trudów porodu i połogu. W przypadku kobiet w ciąży stosuje się terapię manualną, ćwiczenia przywracające równowagę mięśniową.


Kobiety w ciąży często uskarżają się na dolegliwości bólowe. Pacjentki zazwyczaj narzekają na ból szyi, ból w dolnej części pleców oraz ból kości krzyżowych. Objawy te mają podłoże hormonalne, ale wiążą się też ze zwiększeniem masy ciała i przeniesieniem środka ciężkości do przodu. Program ćwiczeń jest układany zawsze w pełni indywidualnie, pod konkretną pacjentkę. Sprawdzony Fizjoterapeuta, zanim ułoży szczegółowy plan, przeprowadzi z kobietą wywiad, z którego dowie się między innymi tego, czy była ona aktywna fizycznie przed zajściem w ciążę i czy wtedy również odczuwała bóle pleców.
 

Do którego tygodnia ciąży można bez obaw ćwiczyć?

Nie istnieje jeden konkretny moment, w którym ciężarna powinna przerwać aktywność fizyczną. Dotyczy to oczywiście tych kobiet, które nie mają żadnych przeciwwskazań medycznych ani komplikacji ciąży. Mogą one regularnie ćwiczyć (oczywiście z umiarkowanym wysiłkiem) aż do momentu rozwiązania.
 

Rozstęp mięśnia prostego brzucha – rekonwalescencja po porodzie

Okres ciąży to czas, w którym mięsień prosty brzucha wydłuża się. Po porodzie w zdecydowanej większości przypadków kresa biała wraca do normy. Fizjoterapeuci są w stanie ułatwić powrót blaszek brzucha do dawnego ułożenia. Szczególnie istotna jest w tym czasie manualna mobilizacja mięśni brzucha, która w połączeniu z ruchem i racjonalną dietą daje fantastyczne rezultaty.

(materiał partnera)