Frankiewicz pisze do Zembali. Śmigłowiec LPR odleci do Katowic?

EUROKOPTER

Coraz ciemniejsze chmury gromadzą się nad bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach. Zgodnie z planami ministerstwa zdrowia i wojewody śląskiego, placówka ma zostać przeniesiona do Katowic.

W sprawę zaangażował się gliwicki samorząd. We wtorek o zmianę ministerialnej decyzji zaapelował Zygmunt Frankiewicz.

Prezydent Gliwic wskazuje m.in. że miasto stanowi ważny drogowy węzeł komunikacyjny u zbiegu dwóch autostrad, DTŚ i DK 88.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”#ff8d8d” class=”” size=””]Oficjalnie główną przesłanką przeprowadzki LPR do Katowic jest utworzenie nowej bazy w Opolu.[/pullquote]

– W specjalnej strefie ekonomicznej działa wiele zakładów produkcyjnych, ponadto w mieście funkcjonują podmioty, które produkują lub przechowują większe ilości substancji niebezpiecznych. W najbliższym czasie oddana zostanie do użytku hala widowisko-sportowa, w której odbywać się będą liczne imprezy masowe. Powyższe okoliczności rodzą ryzyko wystąpienia zdarzeń gdzie niezbędne będzie zapewnienie szybkiego transportu lotniczego osób poszkodowanych – przekonuje Frankiewicz w piśmie do Mariana Zembali, ministra zdrowia.

Trudno ocenić, czy powyższe argumenty pozwolą na zmianę decyzji ministerstwa. Nie są one przecież tajemnicą i zapewne Warszawa jak i wojewoda śląski doskonale o nich wiedzą. Oficjalnie główną przesłanką przeprowadzki LPR do Katowic jest utworzenie nowej bazy w Opolu. Jak na razie w opolskim interweniuje śmigłowiec stacjonujący na terenie gliwickiego lotniska. Z tego też powodu, w 2007 roku zdecydowano się na przeniesienie bazy z katowickiego Muchowca właśnie do Gliwic, skąd jest po prostu bliżej w rejon Opola. Po utworzeniu nowej placówki, ten walor gliwickiej bazy jednak odpadnie.

Poniesione już koszta na rozbudowę gliwickiej bazy, mała odległość między Katowicami a Gliwicami (dla śmigłowca to kilka minut) i rzeczywiście strategiczne położenia miasta na drogowej mapie Polski, wzbudzają podejrzenia o inspiracje polityczne planowanej przeprowadzki. Wszak baza LPR wpływa istotnie nie tylko na bezpieczeństwo mieszkańców, ale i prestiż miasta.

Nie od dziś wiadomo, że prezydent Gliwic utrzymuje chłodne stosunki z rządzącą partią. Z drugiej strony, o możliwym przeniesieniu bazy wiadomo było już niemal dwa miesiące temu. List do Zembali, Frankiewicz wysłał dopiero w ostatni wtorek, na chwilę przed wyborami, w których z listy PO startuje… Marian Zembala.

Michał Szewczyk

* * *
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gliwicach stacjonuje od 2007 roku, kiedy zostało przeniesione z katowickiego Muchowca. W 2014 roku śmigłowiec LPR ruszał z gliwickiego lotniska do akcji 404 razy. W 2015 roku odbył już ponad 300 lotów. Na terenie kraju Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje łącznie 17 bazami.

fot. UM Gliwice/ Antoni Witwicki