Zanim dojdzie do stworzenia na Śląsku zintegrowanego związku miast, jakim jest metropolia, gminy, które miałyby wejść w jej skład, muszą przeprowadzić konsultacje społeczne wśród swoich mieszkańców.
Śląski związek obejmie największy obszar metropolitalny w kraju o powierzchni przekraczającej 2,3 tysiące km2, zamieszkały przez ponad 2,3 mln ludzi, czyli połowę ludności naszego województwa. Ponad 66% mieszkańców znajduje się w wieku produkcyjnym. Na tym terenie działa także ponad 200 tysięcy firm i przedsiębiorstw, wytwarzających razem 8% PKB kraju.
Zgodnie z intencją rządu i samorządów, związek metropolitalny w województwie śląskim powinien powstać na gruncie nowej ustawy 1 lipca 2017 roku, a zacząć działać od 1 stycznia 2018. Stanie się tak, jeżeli Rada Ministrów do 30 czerwca bieżącego roku wyda rozporządzenie tworzące metropolię.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zanim do tego dojdzie wojewoda śląski musi przekazać stosowny wniosek wraz ze swoją opinią ministrowi SWiA, zawierający m.in. wynik konsultacji wśród mieszkańców zainteresowanych miast.[/perfectpullquote]W związku z tym Prezydent Miasta, Zygmunt Frankiewicz zarządził na 12 kwietnia zwołanie sesji Rady Miasta, na której procedowany będzie projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miasta Gliwice, dotyczących wejścia miasta w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim.
Każdy mieszkaniec będzie mógł odpowiedzieć na następujące pytanie:
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]„Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta/gminy …………………. w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”[/perfectpullquote]
Majowa sesja Rady Miasta również ma zostać przełożona z 18 na 11 maja. Takie przesunięcie wymuszone jest koniecznością podjęcia przez Radę Miasta uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej wejścia miasta Gliwice w skład tworzonego związku metropolitalnego w terminie do 16 maja br.
Czemu służy utworzenie metropolii?
Spójne działanie zrzeszonych gmin pozwoli na realizowanie zadań nieosiągalnych finansowo i organizacyjnie dla pojedynczych miast. Centralizacja procesów gwarantuje oszczędności, czego przykładem jest wspólny zakup energii realizowany od 5 lat przez Górnośląski Związek Metropolitalny, co dało wiele milionów oszczędności.
Źródłami dochodów związku metropolitalnego są przede wszystkim udział we wpływach z podatków oraz składki od gmin do niego należących. Budżet metropolii będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5% wpływów z podatku PIT, według szacunków to kwota między 260 a 280 mln złotych.
Gminy będą mogły samodzielnie decydować o tym, co i za ile zostanie zrealizowane na ich obszarach administracyjnych. Dostaną również możliwość wpływania na kształtowanie całości związku, przy zachowaniu własnej odrębności i charakteru.
Co będzie w takim razie wspólne?
Polityka przestrzenna będzie zintegrowana, co oznacza kompleksowe i długofalowe planowanie inwestycji na terenie poszczególnych miast. Podmioty należące do związku będą wspólnie decydować o funkcjach miast i gmin – pozwoli to na uniknięcie powtarzania niektórych funkcji usługowych w sąsiednich gminach.
Metropolia będzie także organizowała spójny system transportu publicznego. Oznacza to nie tylko jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj. Komunikacja w ramach związku ma być przede wszystkim szybka, tania i wygodna, pozwalająca na sprawne dotarcie do docelowej lokalizacji. Planuje się również rozwój infrastruktury rowerowej, która będzie pozwalała na bezpieczne poruszanie się jednośladem w obrębie metropolii. Przed związkiem stoi także zadanie zaprojektowania nowoczesnej kolei metropolitalnej.
(żms)
fot. Mosquidron – Katowice