Zabrze i Gliwice znalazły się w ścisłej czołówce rankingu miast Polski z największą liczbą mieszkań komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca. W Gliwicach, w miejskich rękach znajduje się ponad 12 tys. lokali mieszkalnych.
Gliwice znalazły się na wysokim trzecim miejscu spośród polskich miast. Nad Kłodnicą na tysiąc mieszkańców wypada 67 lokali komunalnych. Na pozycji lidera uplasowało się sąsiadujące Zabrze, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada ponad 76 miejskich lokali mieszkalnych. Wiceliderem klasyfikacji, opublikowanej przez serwis „Gazety Wyborczej”, został Bytom (średnio 75 mieszkań). Czwarty w rankingu jest Wrocław, który do czołowej „trójki” traci dość sporo (60 mieszkań). Najmniejsze szanse na miejski lokal mają mieszkańcy Białegostoku (mniej niż 2 mieszkania na tysiąc osób).
Skąd wynikają takie dysproporcje pomiędzy trzema miastami aglomeracji śląskiej a resztą kraju? Przede wszystkim z lokalizacji sporych zakładów pracy, które zmniejszają zatrudnienie i pozbywają się służbowych kwater. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, Gliwice przejęły w ten sposób sporo lokali mieszkalnych, głównie z Bumaru, PKP czy kopalni.
– W szczytowym momencie miasto dysponowało 25 tysiącami mieszkań komunalnych. Obecnie jest to liczba rzędu 12-13 tysięcy. Jak widać, połowę z nich udało nam się sprzedać – informuje nas Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.
Póki co, wiele wskazuje na to, że takich nieruchomości, oddawanych za bezcen, będzie przybywać. W ostatnich miesiącach spółka PKP zwróciła się do miasta z prośbą o przejęcie kolejnych lokali komunalnych. Są to mieszkania zlokalizowane głównie w dzielnicy Zatorze.
Gliwice
Liczba mieszkań komunalnych: 12 391
Średnia roczna liczba wybudowanych mieszkań w latach 2010-2014: 56
Mieszkania w trakcie budowy: b.d.
Mieszkania przydzielone w 2014 r.: 85
Zabrze
Liczba mieszkań komunalnych: 13 474
Średnia roczna liczba wybudowanych mieszkań w latach 2010-2014: 23
Mieszkania w trakcie budowy: 32
Mieszkania przydzielone w 2014 r.: 220
(mpp)