Będzie nowy honorowy obywatel Gliwic. „Uratował górnictwo przed zapaścią”

Janusz Steinhoff, były minister gospodarki w rządzie AWS, zostanie Honorowym Obywatelem Gliwic. Decyzję w tej sprawie podejmą radni na najbliższej sesji w Ratuszu.

Były wicepremier, jeden z najbliższych politycznych sojuszników Zygmunta Frankiewicza, znajdzie się w towarzystwie m.in. Tadeusza Różewicza czy Wojciecha Pszoniaka, w przeszłości odznaczonych tytułem Honorowego Obywatela Gliwic.

Janusz Steinhoff urodził się i całe życie mieszkał w Gliwicach. W rządzie Jerzego Buzka sprawował funkcję wicepremiera i ministra gospodarki. W ławach poselskich zasiadał w latach 1989-1993 i 1997-2001.

Wcześniej, w latach 80-tych był współzałożycielem NSZZ „Solidarność” przy Politechnice Śląskiej, gdzie był zatrudniony w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego.

– Był współautorem rządowego programu „Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002”, w wyniku którego uzdrowiono kondycję finansową górnictwa i uratowano branżę przed grożącą jej zapaścią – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jak przekonują wnioskodawcy, w ostatnich latach Steinhoff działał na rzecz Gliwic angażując się w kwestie odpłatności za gliwickie odcinki autostrady A4, remontu dworca kolejowego czy negocjacje rządu ze związkami zawodowymi przy okazji niedawnych strajków górników.

– W swojej działalności publicznej dał się poznać jako człowiek konsekwentny w głoszeniu swoich poglądów i wierny wyznawanym wartościom, bez względu na aktualną koniunkturę polityczną – twierdzą wnioskodawcy projektu.

Steinhoff nigdy nie ukrywał swojej sympatii i uznania dla obecnego prezydenta Gliwic. Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych zasiadał w komitecie honorowym Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

W sytuacjach kryzysowych niejednokrotnie pełnił rolę obrońcy i sprzymierzeńca Zygmunta Frankiewicza.

W 2009 roku, na tydzień przed referendum w sprawie odwołania prezydenta ze stanowiska, na specjalnej konferencji prasowej publicznie chwalił władze miasta, twierdząc, że sytuacja ekonomiczna miasta jest „bardzo dobra”. Trzy lata później, przed kolejnym referendum, na łamach jednorazowej gazety „Kurier Gliwicki” nawoływał do bojkotu głosowania.

Ostateczną decyzję ws. przyznania Steinhoffowi tytułu Honorowego Obywatela Gliwic podejmą w czwartek gliwiccy radni. W poprzednich latach tego zaszczytu dostąpili bp Jan Wieczorek, Jerzy Buzek, Tadeusz Różewicz, Wojciech Pszoniak oraz profesor Krzysztof Nitsch.

(mpp)