Gliwicka firma będzie miała udział w powstaniu CPK. Zamówienie wyceniono na blisko 42 mln zł

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na projekt doprowadzenia prądu do lotniska. Zamówienie wygrała firma ARINET z Gliwic, która wyceniła prace na blisko 42 mln zł netto.

 
Celem prac projektowych jest połączenie lotniska z sieciami dwóch kluczowych operatorów energetycznych: Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Polskiej Grupy Energetycznej Dystrybucja. W przypadku PSE chodzi o napięcie 400/110 kV, a dla PGE Dystrybucja – 110/110 kV.

Dokumentacja projektowa pozwoli na rozpoczęcie realizacji robót w zakresie Zasilania Docelowego oraz stworzenie spójnej strategii systemu elektroenergetycznego dla Lotniska CPK i infrastruktury towarzyszącej

– informuje biuro prasowe CPK.


Wymagania inwestora są takie, że projekt zasilania docelowego Lotniska będzie oparty o innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na pozyskanie m.in. energii z odnawialnych źródeł i osiągnięcie standardów Net Zero (zerowej emisyjności).

Przetarg wygrała spółka Arinet z Gliwic z ofertą 41,8 mln zł netto. To biuro projektowe, które specjalizuje się w realizacji projektów sieci elektroenergetycznych w pełnym zakresie napięć (nN, SN, WN, NN). Prace projektowe dotyczące doprowadzenia prądu do lotniska mają zakończyć się w IV kwartale 2026 r. Następnie zaplanowane są roboty wykonawcze.

W sierpniu tego roku spółka CPK uzyskała u Wojewody Mazowieckiego decyzję lokalizacyjną dla budowy nowych linii wysokiego napięcia 220kV PSE i 110kV PGE-D, które zastąpią przewidziane do likwidacji odcinki istniejących linii znajdujących się na terenie projektowanego Lotniska CPK

– dodaje biuro prasowe.

Roboty dotyczące linii wysokiego napięcia to jeden z elementów trwających prac przygotowawczych. Zgodnie z harmonogramem, w 2026 r. na terenie projektowanego portu lotniczego mają rozpocząć się prace budowlane. Pierwszy etap Lotniska CPK ma zostać uruchomiony w 2032 r.

(żms)/CPK
fot. CPK/X

33 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze