Odnowiony pomnik nagrobny Johna Baildona, twórcy hutnictwa na Górnym Śląsku, trafił niedawno na Cmentarz Hutniczy przy ulicy Robotniczej.
Restauracją żeliwnego odlewu nagrobka zajęła się firma GZUT Odlewnia. To właśnie na terenie Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych znajdował się przez ostatnie lata neogotycki zabytek.
– To nie jest oryginalny pomnik, choć ma wiele oryginalnych części. Brakuje mu chociażby płyty z niemieckim napisem. Sam fakt, że obecnie napisy są po polsku świadczy o tym, że nie jest to rzecz oryginalna – twierdzi w rozmowie z ITV Gliwice Małgorzata Malanowicz, prezes Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy, które opiekuje się Cmentarzem Hutniczym.
Kim był John Baildon?
.
Urodził się w Szkocji w 1772 roku, a na Śląsku pojawił się w wieku 21 lat. Podczas swojego pobytu w Gliwicach, Baildon zrewolucjonizował hutnictwo, zarówno na Górnym Śląsku, jak i w Europie ? m.in. wykonując pierwszy na kontynencie piec opalany koksem. Jego późniejsze dokonania to wybudowanie huty cynku w Katowicach, zaprojektowanie Kanału Kłodnickiego oraz założenie kopalni w Brzozowicach. Szkocki inżynier ożenił się z gliwiczanką włoskiego pochodzenia, Heleną Galli i zamieszkał w jednej z kamienic przy Rynku. Zmarł w 1846 roku i prawdopodobnie wtedy też powstał żeliwny pomnik nagrobny.