Harmonogram Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023 jest już znany. Przed nami dziesiąta edycja tego miejskiego plebiscytu i kolejna szansa za zmianę najbliższej okolicy. Warto już wcześniej zastanowić się nad nowymi propozycjami.
Podobnie jak w ubiegłym roku wnioski przyjmowane będą od 1 marca, jednak gliwiczanie będą mieli o dwa dni więcej na ich złożenie – do 21 marca. W przybliżonym – jak poprzednio – terminie odbędzie się głosowanie, a zadania wybrane przez mieszkańców w 2022 roku będą realizowane w roku 2023.
Harmonogram Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023
- 1 – 21 marca 2022 r. Nabór wniosków,
- 20 czerwca 2022 r. Publikacja wyników oceny wniosków,
- do 1 sierpnia 2022 r. Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie,
- 24 sierpnia – 14 września 2022 r. Głosowanie,
- do 14 października 2022 r. Ogłoszenie wyników głosowania.
Podczas ostatniej, ubiegłorocznej sesji Rady Miasta Gliwice radni zadecydowali o wprowadzeniu kilku zmian do procedury. Zostały one zaproponowane przez prezydenta miasta jako pokłosie ewaluacji prowadzonej przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. Jest to miejska jednostka, która od ubiegłego roku kontynuuje działalność dotyczącą wspierania organizacji pozarządowych, ale wspiera także aktywność społeczną, m.in. poprzez promowanie i koordynowanie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego oraz Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.
Nowy rok przynosi kilka nowości w Gliwickim Budżecie Obywatelskim
- W swoich projektach wnioskodawcy powinni uwzględnić dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Chodzi np. o osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze. Efekty zadań powinny być dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu.
- Informacje o GBO będą publikowane na tablicy ogłoszeń UM. Miejscem obligatoryjnej publikacji w internecie będzie BIP, co nie oznacza, że informacje będą zamieszczane tylko tam.
- Wprowadzono możliwość zbierania poparcia dla projektów ogólnomiejskich nie tylko poprzez papierowe listy, ale również poprzez system informatyczny. Ta zmiana może bardzo ułatwić zbieranie poparcia w czasie epidemii.
- Dodano nowe kryterium oceny – ogólnodostępność. Jest ona rozumiana jako możliwość korzystania z efektów projektów przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a w przypadku projektów o ograniczonej liczbie uczestników – konieczność przeprowadzenia otwartej rekrutacji z wykorzystaniem ogólnodostępnych kanałów informacyjnych.
- Dodano możliwości weryfikacji głosów elektronicznych poprzez kod otrzymany jako sms (do ubiegłego roku był to tylko link aktywacyjny przesłany na adres e-mail głosującego).
Gliwicki Budżet Obywatelski uwidacznia potrzeby społeczne i chęć mieszkańców do współdecydowania o kształcie miasta, priorytetach w miejskich inwestycjach. Środki GBO są częścią miejskiego budżetu, a zadania realizowane w ramach tej procedury muszą należeć do kompetencji gminy.
Warto już teraz zastanowić się, co jest ważne dla nas samych, dla mieszkańców danej dzielnicy, jakie są najpilniejsze potrzeby. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.gliwice.eu w dziale Gliwicki Budżet Obywatelski.
(żms)/(Centrum 3.0/mf)
grafika: UM Gliwice
fot.