Gliwickie Spotkania Folkowe. To nowość w ofercie Gliwic i doskonała okazja do poznania różnych kultur

Po raz pierwszy Scena Bojków w Gliwicach wybrzmi tak głośno muzyką folkową – zarówno miejską, jak i góralską. Gliwickie Spotkania Folkowe to nowość w ofercie Gliwic i doskonała okazja do poznania różnych kultur. Wystąpią artyści, którzy tworzą autorską muzykę i szukają nowości, ale przy zachowaniu wartości tradycji ludowych.

 
27 KWIETNIA 2024, GODZ. 16:00, SCENA BOJKÓW, UL. PARKOWA 5, GLIWICE

Na bojkowskiej scenie wystąpią trzy zespoły, które z jednej strony poruszają podobną tematykę, odnosząc się do codzienności społecznych, z drugiej jednak przedstawiają zupełnie różne odmiany muzyki folkowej.

W SAM RAZ

Na zdjęciu członkowie zespołu "W sam raz".

Pomimo krótkiej historii zespół koncertował na wielu scenach w Polsce. W 2022 roku zdobył wyróżnienie i nagrodę za Debiut na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Wolborzu oraz wystąpił w TVP Katowice. W maju 2023 roku otrzymał drugą nagrodę na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Wolborzu. Formacja „W sam raz” powstała w czasie pandemii i tworzą ją znani gliwiccy muzycy.

Wystąpią z programem ,,Szemrane piosenki”. To opowieść o podejrzanych typach, bandytach i chuliganach zwanych ,,Apaszami”. Usłyszycie Państwo międzywojenne piosenki: ,,Chodź na Pragę”, „Ballada o pannie Franciszce”,,,Murka”, „Bal na Gnojnej” i wiele innych. W repertuarze zespołu znajdują się również autorskie utwory utrzymane w charakterze dawnych melodii.

Skład zespołu:
Tadeusz Strassberger – akordeon, śpiew (muzyk i pedagog, występuje także w zespołach folkowych)
Jarosław Spałek – kornet, śpiew (muzyk i pedagog PSM, muzyk sesyjny, znany również z koncertów z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Z. Wodecki, K. Krawczyk, J. Steczkowska, Kukla Band i wielu innych)
Piotr Rożankowski – kontrabas, śpiew (muzyk grający w zespołach Kulisz Trio, South Silesian Brass Band)
W lipcu 2023 do zespołu dołączyli muzycy South Silessian Brass Band (zdobywca ,,Złotej Tarki 2023”):
Adam Abrachamczyk – trąbka
Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja

KAPELA GÓRALSKA BESKID

Jedna z pierwszych kapel, która powstała na terenie Bielska-Białej. Muzykanci od lat związani są z Zespołem Pieśni i Tańca BESKID z tego właśnie miasta. Muzykują razem od ponad 30. lat. W swojej twórczości nawiązują do muzyki Karpat, w której oprócz typowej muzyki beskidzkiej możemy usłyszeć inspiracje innymi regionami góralskimi.

Występy Kapeli BESKID to ogień i energia. Zjeździli całą Polskę i pół świata. Koncertują zarówno na imprezach festiwalowych, jak i na imprezach prywatnych, nie ma bowiem w okolicy miejscowości gdzie BESKID by nie zagrał!

KAPELA FAKIRY

Kapela FAKIRY powstała w 1976 roku. Dość szybko wytworzyła sobie swoisty styl opierając się głównie na twórczości własnej. Repertuar stanowią piosenki wynikające z obserwacji rzeczywistości, śmiesznostek, przywar i uroków życia. Stylistycznie nawiązuje do muzyki folkloru miejskiego. Mocną stroną Kapeli Fakiry są jej teksty, których autorem jest Stanisław Kabziński. Inteligentne, osobiste, w doskonały sposób opisują współczesną rzeczywistość. Bez popadania w banał, celnie puentują to, z czym każdy z nas spotyka się na co dzień.

Kapela koncertowała w kraju i za granicą: m.in. Danii, Serbii, Niemczech, Francji, Holandii, na Litwie oraz w Węgrzech.

Otrzymali wiele nagród i wyróżnień, m.in.: nagrodę Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego. Zostali uhonorowani odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz są odznaczeni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Skład kapeli:

Gabriela Krawczyńska Tesarska – skrzypce
Marcin Ruta – akordeon
Marcin Saktura – gitara basowa
Dariusz Siwak – gitara, banjo
Marek Doleciński – instrumenty perkusyjne


Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Uczestnictwo w wydarzeniu wiąże się z akceptacją Regulaminu.

Publikacja: CO VICTORIA