Gliwicykl zabierze uczestników do Geoparku w Zabrzu. Start i meta przy Neptunie na Rynku w Gliwicach

Rowerowe Gliwice zapraszają chętnych do udziału w kolejnej odsłonie Gliwicyklu, który tym razem zabierze uczestników do… Zabrza, a konkretnie do utworzonego w Grzybowicach Geoparku. Długość trasy „tam i z powrotem” to około 30 km.

 
Wydarzenie zaplanowano na środę, 12 kwietnia, rozpoczęcie na gliwickim Rynku o godzinie 18:00. Czas trwania przejazdu to około 2,5 godziny.

Zapraszamy do odwiedzenia nowootwartego Geoparku w Zabrzu Grzybowicach. Odwiedzimy zrekultywowany teren po starych wyrobiskach gliny. Trasa turystyczna, drogami asfaltowymi, leśnymi oraz polnymi. Tempo dostosowane do grupy. Start 12.04 na Rynku pod Neptunem, z metą również na Rynku – przekazują organizatorzy. Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tu.


Zabrzański geopark to nowa przestrzeń rekreacyjna

Jeszcze nie tak dawno temu, gdy otwarto w Gliwicach tężnię solankową, wycieczki rowerowe organizowane w Zabrzu, metę miały właśnie w gliwickim parku kultury i wypoczynku. Teraz to zabrzańska dzielnica Grzybowice stanie się celem wyprawy uczestników przejazdu rowerowego z Gliwic. Budowa Geoparku, którą realizował Mostostal Zabrze GPBP, pochłonęła ponad 9,4 mln zł.

W ramach przedsięwzięcia zrekultywowano już 9 ha terenu położonego w Zabrzu przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Teren ten będzie pełnił funkcje rekreacyjno-edukacyjną.

Projekt podzielony jest na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni, powstał geopark. Usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne geoparku. Zamontowane zostaną jeszcze tablice informacyjne w tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstaje infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowana zostanie mała architektura (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne już zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Nie zabraknie także plaży trawiastej, na której zamontowane zostaną leżaki.

Wokół dawnego wyrobiska, a także zbiorników wodnych powstały już ścieżki pieszo-rowerowe wraz z oświetleniem.

Na terenie całego obszaru zieleń została uporządkowana i wzbogacona. W miarę możliwości zachowane zostały szaty roślinne występujące w tym rejonie.

Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

(żms), 24zabrze.pl
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki