Gliwiczanie nie chcą ujawniać informacji na swój temat? Ponad 40% nie wzięło udziału w spisie

Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań pozostały 3 tygodnie – akcja zakończy się 30 września. Przez kilka ostatnich miesięcy wzięło w niej udział mniej niż 60% mieszkańców. Czy pozostali zdążą dopełnić tej formalności?

 
Komunikaty dotyczące Spisu wyświetlane są na tablicach elektronicznych w autobusach, a nawet rozsyłane przez elektroniczny dziennik dla rodziców uczniów z gliwickich szkół, w mieście wiszą plakaty, billboardy… Nie przynosi to jednak spektakularnego efektu. Od poprzedniego zestawienia dotyczącego mieszkańców, którzy wzięli udział w NSP (stan na dzień 31 lipca), przez bisko 1,5 miesiąca przybyło niespełna 11% spisanych. Gliwiczanie nie chcą ujawniać informacji na swój temat?

Jest jeszcze chwila, by się spisać

Gminne Biuro Spisowe w Gliwicach przypomina, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a podstawową formą realizacji tego obowiązku jest tzw. samospis. Wystarczy wejść na stronę internetową spis.gov.pl i odpowiedzieć na pytania, co zajmie 10–15 minut.

Uzupełniającymi formami spisu są: telefon od rachmistrza, który może zadzwonić tylko z numeru: 22/828-88-88 lub 22/279-99-99, spisanie się przez infolinię (można zadzwonić pod numer 22/279-99-99 i postępować zgodnie z informacjami), a także tzw. wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza spisowego w miejscu zamieszkania.

Według stanu na 31 sierpnia spisanych zostało 57,62% mieszkańców Gliwic, z których:

  • 41,88% wybrało tzw. samospis poprzez stronę internetową;
  • 14,99% zostało spisanych przez rachmistrzów spisowych lub przez infolinię;
  • 0,75% zostało spisanych w wyniku bezpośredniej wizyty rachmistrza w mieszkaniu.

Na mapce poniżej publikujemy dane dotyczące przebiegu spisu w poszczególnych dzielnicach miasta.

Aktualnie na terenie Gliwic prace spisowe prowadzi tylko 39 rachmistrzów spisowych.

Oznacza to, że możliwości spisania przez rachmistrza spisowego w drodze wywiadu telefonicznego lub wywiadu przeprowadzanego w mieszkaniu są bardzo ograniczone. Dziennie (dane za ostatni tydzień) rachmistrzowie spisywali telefonicznie 311 osób, a w miejscu zamieszkania 66 osób.

Gminne Biuro Spisowe przypomina jednocześnie, że w holu budynku Urzędu Miejskiego – wejście od strony skweru Doncaster – od poniedziałku do piątku, w godzinach urzędowania dyżur pełni rachmistrz spisowy. W każdą sobotę w godzinach 8:30–13:30 w ramach tzw. spisowych sobót w budynku Urzędu Miejskiego czynne będą stanowiska, na których będzie można zostać spisanym przez rachmistrza.

Najbliższa taka akcja już 11 września – do UM będzie można wejść od strony ul. Wyszyńskiego.

Podstawowe informacje, które są niezbędne do spisania, to znajomość numeru PESEL – swojego i pozostałych domowników, metraż mieszkania, rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, sposób ogrzewania.

(żms)/UM Gliwice