Gliwiczanie wybrali radnych dzielnic. Frekwencja od 21% do ledwie 1,7%

W trzynastu gliwickich dzielnicach, w niedzielę odbyły się wybory do rad osiedlowych. Największe zainteresowanie głosowaniem wykazali mieszkańcy Wilczego Gardła i Ligoty Zabrskiej, gdzie do urn udało się odpowiednio 21 i 19 procent uprawnionych do oddania głosu.

Wysoka frekwencja jest znakiem rozpoznawczym dzielnic miasta położonych na jego obrzeżach, zamieszkanych przez stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców. Na frekwencyjnym pudle, obok Wilczego Gardła i Ligoty Zabrskiej znalazł się także Bojków (10%). Na przeciwległym biegunie uplasowała się Sośnica i osiedle Wojska Polskiego. W obu przypadkach do urn wybrało się mniej niż 2% uprawnionych mieszkańców.

Tak niska frekwencja stawia znak zapytania nie tylko nad reprezentatywnością wyboru i rzeczywistym zainteresowaniem najniższą, zinstytucjonalizowaną formą samorządności w Polsce, ale też każe zapytać o odpowiednie nagłośnienie głosowania przez gliwicki Magistrat. Jeszcze przed wyborami pojawiały się sygnały o pobłażliwym traktowaniu wyborów przez urzędników. I rzeczywiście ciężar informowania o głosowaniu wzięły na siebie media prywatne. „Miejski Serwis Informacyjny” ograniczył się do suchej, urzędowej informacji, a na stronie Magistratu temat nie był eksponowany (nawet w wyborczy weekend).


Indywidualnie wyniki kandydatów w znacznym stopniu uzależnione były od liczby mieszkańców danej dzielnicy. Najwięcej głosów zdobyła radna Rady Miasta, od wielu lat związana z łabędzką radą dzielnicy – Krystyna Sowa (581 głosów). Kolejne miejsce przypadły Sabinie Gorczycy-Kamaj (432) i Ewie Mizerze (397).

Kandydaci z największą liczbą zdobytych głosów:
1. Krystyna Sowa 581
2. Sabina Gorczyca-Kamaj 432
3. Ewa Mizera 397
4. Renata Jaros 345
5. Bernard Fic 305
6. Grażyna Walter-Łukowicz 298
7. Ryszard Malec 287
8. Tadeusz Barcik 286
9. Marcin Ziach 284
10. Paweł Jerzy Tyrakowski 277

Na kilku osiedlach wybory nie zostały przeprowadzone, bo zgłosiło się 15 kandydatów, więc Rada powstała bez potrzeby głosowania (Żerniki, Trynek, Obrońców Pokoju, Czechowice, Ostropa, Szobiszowice). Rady nie zostały utworzone w Brzezince i na osiedlu Politechnika.

Rady Osiedlowe pełnią funkcję pomocniczą w stosunku do Rady Miejskiej ? mogą m.in. składać wnioski i wydawać opinie np. w sprawach organizacji ruchu, inwestycji czy remontów. Organizują też życie społeczne i kulturalne na terenie osiedla. Funkcja radnego pełniona jest społecznie, członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.

Szczegółowe wyniki niedzielnego głosowania.
Michał Szewczyk