Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem gliwiczan. Liczbę głosów konieczną do „załapania się” na dodatkowe środki z tzw. puli dla aktywnych może osiągnąć siedem dzielnic, chyba, że mieszkańcy się zmobilizują.

Gliwiczanie mają jeszcze trzy dni na oddanie głosu w Gliwickim Budżecie Obywatelskim na 2021 rok – możliwość ta zakończy się w piątek, 13 listopada o godzinie 20:00. Jeśli nic się nie zmieni, frekwencja będzie najniższa od lat.

Do wtorku, 10 listopada, na projekty dzielnicowe oddano niespełna 10 tys. głosów, natomiast na ogólnomiejskie zaledwie około 4,2 tys.. Dla porównania, w GBO na 2020 rok wpłynęło ich 25 tys., rok wcześniej 23 tys..

Liczbę głosów kwalifikujących dzielnicę do puli dla aktywnych osiągnęły Bojków, Brzezinka, Ligota Zabrska, os. Obrońców Pokoju, Ostropa, Wilcze Gardło i os. Wojska Polskiego.

Dużo gorzej wypada frekwencja w głosowaniu w dzielnicach Wójtowa Wieś, Śródmieście i Trynek. Dalekie od realizacji dodatkowych zadań są także Łabędy, Politechnika, Sikornik, Baildona, os. Kopernika, Stare Gliwice, Szobiszowice i Zatorze.

Czechowice bez wniosków w GBO 2021

W tym roku wyboru nie pozostawiono mieszkańcom Czechowic. Z dwóch złożonych wniosków oba zostały przez urzędników ocenione negatywnie – gliwiczanie mieszkający w tej części miasta chcieli skateparku i remontu łącznika drogi między ulicami Kolejową i Nad Łąkami. Pierwszy pomysł odrzucono ze względu na wysokie koszty, przekraczające budżet dla tej dzielnicy, drugi bo… wnioskodawca złożył więcej niż jeden wniosek.

Na co głosują mieszkańcy?

W GBO na 2021 rok do wyboru mieszkańców jest 153 projektów, w tym 144 zadania dzielnicowe oraz 9 zadań ogólnomiejskich.

W dzielnicy Baildona najwięcej głosów uzyskał monitoring. Mieszkańcy chcieliby też wiaty i placu zabaw. W Bojkowie najwięcej osób głosowało na park, daleko za nim uplasowały się wyświetlacze prędkości.

W Brzezince ważna jest straż pożarna – z dwóch wniosków poddanych pod głosowanie, ubrania dla strażaków z OSP wybrała zdecydowana większość gliwiczan. Na Koperniku z kolei potrzebne są parkingi (dwa wnioski na ten temat cieszą się wyraźnym zainteresowaniem), nasadzenia i sprzęt sportowy.

W Ligocie Zabrskiej, gdzie osiągnięto (a nawet mocno przekroczono) ilość głosów potrzebnych do puli dla aktywnych, 2/3 głosujących wybrało skwer, pozostali plac zabaw. W Łabędach spośród 16 propozycji na prowadzenie wychodzą: wybieg dla psów, remont drogi gruntowej i siłownia zewnętrzna.

W dzielnicy Obrońców Pokoju szansę na realizację ma monitoring i/lub parking. Na Ostropie potrzebny jest skwer i przejście dla pieszych.

Mieszkańcy dzielnicy Politechnika, którzy nielicznie oddali głos, w większości pragną aktywizacji seniorów. Na Sikorniku na prowadzenie wysunął się wniosek o budowę placu zabaw, drugie jest pole do minigolfa.

W Sośnicy trzy wnioski cieszą się największym zainteresowaniem – budowa boisk do siatkówki, spotkania warsztatowe wokalno-instrumentalne oraz skwer z placem zabaw. Tego ostatniego brakuje też najbardziej w Starych Gliwicach.

Potrzebę doposażenia placówek szkolnych widzą mieszkańcy Szobiszowic – tu dwa projekty, przestrzeń aktywności w ZSP nr 11 oraz plac zabaw przy ZSO nr 4 wiodą pod względem liczby oddanych głosów. W Śródmieściu plac zabaw potrzebny jest na terenie przedszkola, oprócz tego gliwiczanie chętniej, niż inne propozycje wybierają nasadzenia.

Rozbudowa placu zabaw przy ZSP nr 1 to projekt cieszący się największym zainteresowaniem na Trynku. W Wilczym Gardle najwięcej głosów oddano na instalację nawadniającą boisko.

W dzielnicy Wojska Polskiego największą szansę na realizację ma modernizacja pracowni w szkole podstawowej, drugi pod względem liczby głosów jest park doświadczeń, który miałby powstać na terenie przedszkola. Na Wójtowej Wsi, gdzie oddano zaledwie nieco ponad 100 głosów, doposażenie Parku Grunwaldzkiego ściga się z budową street workoutu.

Na Zatorzu mieszkańców interesuje cykl całorocznych warsztatów oraz modernizacja podwórka. W Żernikach street workout wygrywa na razie z siłownią zewnętrzną.

(żms)