Górnośląska Impreza Komiksowa w CKS Mrowisko. Spotkania z twórcami, warsztaty i targi komiksów

Górnośląska Impreza Komiksowa to prawdziwe święto komiksów, które odbędzie się w Gliwicach po raz 3. W sobotę, 12 października, w CKS Mrowisko, zaplanowano targi komiksów, spotkania autorskie, a także warsztaty.

 
Podczas tegorocznej imprezy będzie można zrobić zakupy u największych wydawców komiksowych oraz spotkać się z artystami z całego kraju. Przez cały dzień na scenie trwać będą spotkania autorskie, w strefie autografów będzie można zdobyć wrysy i podpisy gwiazd sceny komiksowej.

Drugą część festiwalu stanowią bardzo duże targi artystów niezależnych, którzy sprzedają nie tylko swoje komiksy, ale też grafiki, plakaty i naklejki. Przez cały dzień odbywają się również warsztaty komiksowe dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Szczegóły: Sobota 12.10.2024 r., CKS Mrowisko ul. Pszczyńska 85, klub Spirala, start godz. 10:00, zakończenie 19:00.

W programie:

  • targi komiksów: kilkanaście wydawnictw dużych i małych, m.in. Centrala, Timof Comics, Kultura Gniewu, Mandioca, Lost In Time (multistoisko), Nagle, Bum Projekt, Diablaq, Scream Comics, stoisko Komiksiarni, Wydawnictwa Celuloza i Demland. Prócz tego ponad dwadzieścia stoisk artystów, gadżety komisowe, zagości też Geek Socks.
  • spotkania autorskie z twórcami: scenarzystka i rysowniczka Katarzyna Witerscheim oraz tłumacz komiksów na śląski Grzegorz Buchalik, debiutanci tegorocznych powieści graficznych: Krzysztof Nowak, Basia Majkowska i Jakub Kwiatkowski, twórcy i wydawcy Daniel Gizicki, Grzegorz Pawlak i Jakub Dem Dębski; artyści: Katarzyna Mazur, Robert Bele Sienicki i Paweł Garwol, gościnnie na scenie głos zabiorą organizatorzy festiwalu Złote Kurczaki, przybędą twórcy serii „Wydział 7”, o komiksach wojennych opowiedzą Zbigniew Tomecki i Gabrysia Becla oraz Paweł Piechnik, głos oddamy również największym kolekcjonerom Wojciechowi Jamie i Mateuszowi TeO Trąbińskiemu. Na koniec wystąpi tłumacz m.in. „Thorgala” profesor Wojciech Birek. Odbędzie się również spotkanie z Piotrem Marcem, autorem komiksu „Smoła” (wyd. Kultura Gniewu), którego premiera odbędzie się na GIK.
Górnośląska Impreza Komiksowa to również potężna strefa warsztatowa:
  • Warsztaty rysunkowo-komiksowe dla dzieci, prowadzenie Piotr Nowacki: „Kogo goni Miś Zbyś i czego zapomniały strachy?” Najmłodszym czytelnikom doskonale znany z serii „Detektyw Myś Zbyś na tropie”.
  • Warsztaty dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie Katarzyna Witerscheim, dowiecie się jak ważnym elementem w komiksie jest ubiór, jak można za jego pomocą budować narrację i postacie. Kasia jest ilustratorką i autorką komiksów takich jak „Helena Wiktoria”, „Slavonica„ i ostatnio wydanej w całości po śląsku „Heksy”.
  • Warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzi Marta Falkowska, to warsztaty tworzenia zinów. Dowiecie się jak stworzyć swój pierwszy zin, przygotować go i wypuścić w świat. Marta Falkowska jest artystką komiksową, ale również znaną działaczką polskiej sceny komiksu niezależnego.

Oprócz tego podczas festiwalu dostępna będzie strefa autografów: zasiądą tam wszyscy artyści obecni na scenie. Po godzinie 19:00 przewidziano także afterparty w klubie studenckim „Spirala”.

Górnośląskiej Imprezie Komiksowej towarzyszy też wystawa

W Stacji Artystycznej Rynek prezentowana będzie towarzysząca GIK wystawa prac Roberta Adlera. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 października (niedziela) o godzinie 16:30, natomiast tydzień później – w niedzielę, 13 października, o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Robertem Adlerem. Wstęp jest wolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia w serwisie facebook.com.

Pełny program wydarzenia i aktualności dotyczące wydarzeń towarzyszących zostanie opublikowany na stronie FB www.facebook.com/GIKimprezakomiksowa/ oraz w wydarzeniu na FB.

Organizatorzy GIK: Matylda Sęk-Iwanek, Marek Turek oraz Marek Niewiarowski i Stacja Artystyczna Rynek.

(żms)/mat. prasowe

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze