GWSP pod pieczą Wyższej Szkoły Biznesu. Będą nowe kierunki i studia magisterskie (TV)

Czy współpraca z renomowaną Wyższą Szkołą Biznesu z Nowego Sącza to koniec kłopotów GWSP? Ma w tym pomóc rozszerzenie oferty m.in. o studia magisterskie i nowoczesne metody kształcenia na odległość.

Pierwsze zmiany zapowiadane są na początek najbliższego semestru letniego, w marcu przyszłego roku.

Gliwicka uczelnia wejdzie także w skład Konsorcjum Uczelni FUTURUS zrzeszającego 7 uczelni niepublicznych z całej Polski.


– Szukamy nowych lokalizacji dla rozwoju swojej marki. Gliwice wydają się ku temu świetnym miejscem, bardzo przyjaznym biznesowi i dobrze skomunikowanym – zachwalał dr Wiktor Patena, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University.

Jak zapewniają władze uczelni, zabytkowe obiekty dawnej kopalni w których mieści się szkoła, pozostaną pod opieką Agencji Rozwoju Lokalnego.

– Uczelnia zachowuje pełną samodzielność. Zmienił się założyciel co oznacza, że pewne ustawowe prerogatywy przysługujące założycielowi będą realizowane przez Wyższą Szkołę Biznesu, a nie jak wcześniej przez Agencja Rozwoju Lokalnego. To bardzo korzystne dla nas rozwiązanie, gdy inna uczelnia przestaje być konkurentem, a staje się partnerem. – mówił Tadeusz Grabowiecki, rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.

Z rozszerzonej oferty edukacyjnej przyszli studenci będą mogli skorzystać w marcu przyszłego roku.

– Będziemy mogli oferować to na co nie mogliśmy sobie pozwolić będąc samodzielna szkołą, czyli możliwość uczęszczania na studia magisterskie – dodawał Tadeusz Grabowiecki.

Przyszli studenci będą mogli kształcić się także na zupełnie nowych kierunkach studiów, dotychczas z powodzeniem realizowanych w Wyższej Szkole Biznesu.

– Chcemy uzupełnić ofertę GWSP swoimi kierunkami studiów. Pierwszą ważną zmianą będzie wprowadzenie prestiżowych studiów MBA zakończonych zdobycie amerykańskiego dyplomu – informował dr Wiktor Patena.

W Gliwicach pojawi się też nowa forma zdobywania wiedzy – tzw. distance learning, czyli formuła kształcenia na odległość.

Studenci korzystając ze specjalnej platformy e-learningowej, będą na miejscu kształcić się online pod auspicjami Wyższej Szkoły Biznesu. Do Nowego Sącza będą musieli udać się tylko na najważniejsze wykłady i egzaminy.

– Jest to prawdziwa platforma edukacyjna. Ustawowo 60% studiów może odbywać się w takiej formule. My to chcemy wykorzystać – tłumaczył dr Wiktor Patena, rektor WSB-NLU.

Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości została utworzona w 2005 roku. W ostatnim czasie uczelnia nie miała dobrej prasy.
O uczelni zrobiło się głośno gdy Instytut Pamięci Narodowej zarzucił kłamstwo lustracyjne rektorowi, Tadeuszowi Grabowieckiemu. Ten stanowczo odrzucił oskarżenia. W chwili obecnej dalej jednak nie ma sądowego rozstrzygnięcia tej sprawy.

W lutym, w zestawieniu opublikowanym przez tygodnik „Angora”, GWSP zajęła niechlubne 52 miejsce na liście 57 najgorszych uczelni niepublicznych w kraju. Władze szkoły stanowczo odpierały zarzuty, wskazując na nierzetelność przeprowadzonego rankingu, ale niesmak pozostał. W mieście pojawiły się plotki o możliwej likwidacji szkoły.

Nawiązanie współpracy z WSB-NLU ma pomóc w odwróceniu tego negatywnego trendu.

Michał Szewczyk
Zdjęcia, montaż: Łukasz Gawin