Hala Gliwice później i drożej o 5 mln złotych. „Te pieniądze piechotą nie chodzą, ale mamy to pod kontrolą”

Koszty budowy Hali Gliwice wzrosną z 320 do 325 mln złotych – wynika z aneksu do umowy podpisanego właśnie przez wykonawcę obiektu firmę Mirbud S.A. i władze Gliwic.

– Zwiększenie środków finansowych wynika z konieczności lepszego zaopatrzenia hali w urządzenia klimatyzacyjne, wentylację i systemy podtrzymywania zasilania – tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. – 5 milionów piechotą nie chodzi, ale w skali całej inwestycji to nie jest znaczący wzrost i byliśmy na niego przygotowani – dodaje.

Mirbud będzie miał też więcej czasu na oddaniu obiektu do użytku. Najpierw miało to nastąpić pod koniec mijającego roku, a niedawno pojawiły się informacje o kilkumiesięcznym poślizgu. Według zawartego porozumienia, nowa data to koniec czerwca 2017 roku.

Nie oznacza to jednak, że dopiero wówczas rozpocznie się wyposażanie hali, a inwestycję czeka kolejne opóźnienie. Pracę mają toczyć się równolegle i jak zapewnia Magistrat pierwsza impreza nadal planowana jest na koniec 2017 roku.

Historia inwestycji każe jednak z powściągliwością odnosić się do rzucanych przez urzędników terminów. Data otwarcia była wielokrotnie przesuwana i już teraz wiadomo, że odbędzie się z ponad 2,5-rocznym opóźnieniem względem pierwotnych zapowiedzi (połowa 2015 roku). Wciąż też nie wiadomo kto zadba o jej organizację. Miasto nie rozstrzygnęło ciągle przetargu na zarządzanie Halą. Rozważane są oferty trzech podmiotów: warszawskiej firmy GIG Sp. z o. o., spółki Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości S.A. w Katowicach (która zarządza już Spodkiem) oraz firmy Wizja Multimedia z Warszawy.

Przypomnijmy, budowana przy ul. Akademickiej hala widowiskowo-sportowa „Gliwice” będzie jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Ma około 58 tys. m2, a jej kubatura wynosi 0,5 mln m3. Będą mogły odbywać się tutaj koncerty, targi, kongresy i zawody sportowe rangi nie tylko krajowej ale także światowej. W skład hali widowiskowo-sportowej wchodzą: hala główna, hala treningowa, budynek fitness, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
(msz)

fot. archiwum/listopad 2016