Historia punkrocka w mrocznych czasach PRL. Pokaz filmu „Idź pod prąd” i spotkanie w kinie AMOK

W kinie Amok, w przeddzień organizowanego w Gliwicach festiwalu Punk Generation, odbędzie się pokaz filmu „Idź pod prąd”, który w niebanalny sposób opowiada o polskim, legendarnym zespole muzycznym KSU. Projekcja będzie połączona ze spotkaniem z przedstawicielami gliwickiej sceny muzycznej. Bilety na wydarzenie są jeszcze dostępne.

 
Seans i spotkanie rozpoczną się o godzinie 20:00 w piątek, 18 października, w Dużej Sali kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Warto zarezerwować 2 godziny.

To historia o młodych chłopcach, którzy wbrew całemu światu chcą spełnić swoje marzenia – grać punkrocka – muzykę buntu, wolności i niezależności. Adresowany jest do młodych widzów (!), ale także do tych starszych, którzy pamiętają mroczne czasy PRL-u. A wszystko w oparach muzyki KSU, Sex Pistols, Wire, UK Subs… – zapowiadają organizatorzy.


Gośćmi pokazu będą: Marek Niewiarowski i Szymon Szwajger, uczestnicy gliwickiej (i nie tylko) sceny muzycznej, którzy dzięki swej rozległej wiedzy, wprowadzą nas w klimat tamtych lat

– dodają.

Marek „Zima” Niewiarowski – od połowy lat 90. ubiegłego wieku związany z szeroko rozumianą muzyką niezależną. Wydawca kilkuset CD, LP i MC, książek, oraz jedynego w Polsce magazynu poświęconego kulturze i muzyce reggae – FREE COLOURS. Organizator i współorganizator kilkuset koncertów i kilku festiwali muzycznych (m.in. Winter Reggae i Punk Generation), dziennikarz, czasami prezenter. Koordynator Stacja Artystyczna RYNEK, wiceprezes GTW Gliwice, od kilku lat szef Sztabu 335 WOŚP w Gliwicach.

Szymon Szwajger – grał na gitarze w punkowych zespołach Rottweiler i Whitman, gra nadal w trochę mniej punkowym składzie Venta Quemada. Kiedyś księgarz, obecnie pisze różne rzeczy i grzebie w rzeczach napisanych przez innych. Czasem mu za to płacą. Od lat ma w głowie książkę o gliwickiej scenie alternatywnej, ale prokrastynuje i pewnie nie skończy jej nigdy.

Historia punkrocka w mrocznych czasach PRL

IDŹ POD PRĄD, reż. Wiesław Paluch, wyk. Zuzanna Galewicz, Ignacy Liss, Wiktoria Kruszyńska, Piotr Głowacki. Druga połowa lat 70. ubiegłego wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej szkoły Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zakładają zespół KSU. Grają zbuntowaną muzykę i jednocześnie przeszczepiają na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Działania chłopców zostają zauważone przez Służbę Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchania Siczki oficer Jerzy Majak daje mu do zrozumienia, że w Ustrzykach Dolnych żadnego „punka” nie będzie. SB uruchamia akcję „Żyletka”, mającą na celu rozpracowanie zespołu…

Bilety na wydarzenie w cenie 23 zł można nabyć na stronie kina AMOK, a także w kasie kina (ul. Dolnych Wałów 3).

Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tu.

Punk Generation 2024 już w sobotę

Festiwal Punk Generation, o którym mowa na wstępie, odbędzie się w sobotę, 19 października, w CKS Mrowisko. Więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć niżej:

Dezerter, Kiepy z Dworca, Bulbulators i inni wykonawcy. Przed nami dziewiąta edycja festiwalu PUNK GENERATION

(żms)/AMOK GLIWICE
fot. materiały organizatora

3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze