Teren browaru Hugo Scobla przy ul. Piwnej zostanie zagospodarowany na cele mieszkaniowe i usługowe. Są już wizualizacje, a niebawem ruszy pierwszy etap sprzedaży mieszkań, planowanych w ramach tego przedsięwzięcia. Inwestor zapowiada rewitalizację istniejących tam historycznych zabudowań. Jak na razie na terenie inwestycji rozpoczęto pierwsze wyburzenia i rozbiórki.
Działka, na której planowane jest nowe osiedle znajduje się na tyłach nieczynnej od kilku lat restauracji Stary Browar, między ulicami Piwną i Na Piasku. Jeszcze w ubiegłym roku deweloper, firma Trust Investment, złożył wnioski o pozwolenie na rozbiórki i na budowę w tym miejscu nowego obiektu.
Gdy rozmawialiśmy z przedstawicielem inwestora pod koniec ub. roku, zapowiadał on, że powstaną tam budynki mieszkalne wraz z garażem podziemnym, zaś zabudowania po niegdysiejszym browarze, zostaną w części wyburzone, a w pozostałą część – nadającą się do uratowania i nadania nowej funkcji – deweloper zagospodaruje na cele gastronomiczne, a także biurowe.
Pierwszy z planowanych obiektów miał mieć sześć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne, mieszczące garaż. Oprócz tego planowano budowę jeszcze dwóch innych budynków w kolejnych etapach inwestycji.
Będą wysokościowce?
Już za kilka dni ma rozpocząć się sprzedaż mieszkań w pierwszym z planowanych nowych budynków mieszkalnych, którego wizualizacje niedawno obiegły media społecznościowe. „Dom pod Lwem” wybudowany ma zostać w sąsiedztwie zabudowań browaru Scobla.
– To 6-kondygnacyjny budynek, w którym tworzymy łącznie 83 mieszkania o podwyższonym standardzie, w tym 6 penthouse’ów z antresolami na ostatniej kondygnacji. Na parterze znajdą się lokale usługowe, a pod budynkiem podziemna hala garażowa z 113 miejscami parkingowymi. Koncept architektoniczny Domu pod Lwem został stworzony przez renomowaną pracownię architektoniczną, Ślązaka – Macieja Franty czyli biuro Franta Group – informuje Małgorzata Majcherczyk, marketing manager w Trust Investment.
Pod opublikowanymi w ostatnim czasie wizualizacjami tej inwestycji, w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze mówiące o tym, że poza zaprezentowanym na grafikach budynkiem mieszkalnym, między ulicami Piwną i Na Piasku powstaną wysokościowce. Na razie inwestor dosyć oszczędnie przekazuje informacje na ten temat.
Jeśli chodzi o dalsze prace budowlane, w tym rewitalizacyjne, na terenie dawnego Browaru Scobla – jesteśmy w stałym kontakcie z miastem, z którym prowadzimy rozmowy na temat ostatecznego planu zagospodarowania tego terenu, w tym wysokości zabudowań
– przekazuje Majcherczyk.
Warto w tym miejscu spojrzeć na projekt nowego planu, który od dłuższego czasu jest w opracowaniu. Zakłada on, że większość obszaru między ulicami Piwną i Na Piasku znajdzie się na terenie oznaczonym jako 2 MW-U, 4 MW-U, 6 MW-U i 5 MW-U. O ile pierwsze trzy sygnatury oznaczają budynki do wysokości 16 metrów, to ostatni z nich (5 MW-U) dopuszcza budowę obiektów 100-metrowych.
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Piwną i Okopową wyłożono niedawno ponownie do publicznego wglądu. Czas na składanie uwag jest do 20 września. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w portalu planistycznym (link). Prezentacja na temat nowego MPZP znajduje się tu: Projekt MPZP Okopowa-Piwna-Na Piasku.
Rozpoczęto wyburzenia i rozbiórki
Na obszarze inwestycji rozpoczęto już rozbiórkę nawierzchni wyłożonej kostką brukową, przeprowadzono też pierwsze wyburzenia. Niektóre podmioty prowadzące tam działalność już opuściły zajmowane jeszcze kilka miesięcy temu pomieszczenia gospodarcze i garaże, część kontynuuje na razie działalność. Kioski usługowe i gastronomiczne, które niegdyś działały przy zatoce autobusowej (od strony ulicy Na Piasku) wygrodzono płytami. Zabudowania samego browaru wydają się nienaruszone, jednak gruntowna zmiana w tym miejscu to tylko kwestia czasu.
– Już teraz mogę jednak zapewnić, że tworzymy w Gliwicach miejsce przyjazne zarówno ludziom, jak i naturze, z szacunkiem traktując wszystko to, co pozostało po dawnym browarze. Jego historyczne zabudowania zostaną przywrócone do życia w nowych rolach, a aż 50% terenu inwestycji zostanie wypełniona zieloną przestrzenią wspólną. Całość, w co wierzę, doskonale wpisze się w miejską tkankę, stając się centrum życia tutejszych mieszkańców i nową wizytówką miasta – zapewnia Majcherczyk.
– Inwestycja Browar Hugo Scobel będzie projektem, obejmującym również rewitalizację tkanki miejskiej. Tego typu przedsięwzięcia w ostatnich latach z sukcesem zrealizowane zostały przez innych deweloperów m.in. w Warszawie (np. Browary Warszawskie), Wrocławiu czy Łodzi – podsumowuje przedstawicielka Trust Investment.
(żms)