Historyczny leksykon przybliżający biografie znanych mieszkańców Gliwic. To zupełnie nowy portal Muzeum

Pod adresem www.leksykon.gliwice.pl od 17 stycznia działa Gliwicki Leksykon Historyczny. To portal przygotowany przez gliwickie Muzeum, poświęcony ludziom, których łączy nasze miasto – działanie dla dobra i na rzecz Gliwic oraz tworzącej je społeczności.

 
Historia Gliwic to przede wszystkim ludzie, którzy w ciągu wieków nie tylko w niej uczestniczyli, ale też na nią wpływali. Byli wśród nich zarówno mieszkający w nadkłodnickim grodzie z dziada pradziada, jak i przyjezdni, przygnani przemianami związanymi z industrializacją czy wojenną tułaczką. Nie brakowało takich, którzy w Gliwicach osiedlili się tylko na chwilę, kilka lub kilkanaście lat.

Wreszcie ci, którzy znaleźli się tutaj po hekatombie II wojny światowej i zmianie granic, kiedy to w 1945 roku Gliwice stały się częścią powojennej Polski.

Każdy z mieszkańców, żyjących w tym bliższym i bardziej oddalonych od nas czasach, to osobna, czasami tragiczna opowieść. To zarówno Niemcy, jak i Polacy, mężczyźni i kobiety, katolicy, Żydzi, protestanci, prawosławni, niewierzący, przybysze z głębi Prus, niemieccy osadnicy, Polacy wygnani z Kresów, poszukujący pracy mieszkańcy innych rejonów naszego kraju, czy wreszcie młodzi studenci Politechniki, którą wyrwał ze Lwowa i osadził na Śląsku, w Gliwicach, pojałtański „nowy ład”.

Leksykon rozpoczynają biogramy trzydziestu postaci, a życiorysy następnych są już opracowywane. W pierwszym rzędzie autorzy skupili się na okresie najbliższym współczesności, stąd dominują osoby związane z miastem w drugiej połowie XX wieku. W następnej kolejności pojawią się postaci z czasów bardziej odległych.

Pragniemy przypomnieć życiorysy ludzi najbardziej zasłużonych dla naszego miasta. To jest przyświecająca nam idea, i kryterium, w oparciu o które realizujemy nasze przedsięwzięcie. Nie chodzi nam bowiem o ludzi znanych, czy „światowej sławy”, ale o tych, bez których historia Gliwic, tego konkretnego miasta na mapie, potoczyłaby się nie tylko inaczej, ale byłaby po prostu uboższa, mniej warta tego, by o niej pamiętać. Nie dzielimy osób zasłużonych dla Gliwic na „swoich” i „obcych”, na „prawdziwych” gliwiczan i „przyjezdnych”. Przeciwnie, chcemy uhonorować wszystkich, którzy ofiarowali miastu to, co mieli najlepszego, bez względu na to, czy się nim urodzili i czy w Gliwicach pozostali na zawsze – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

W Leksykonie znajdą się wyłącznie osoby, których karta życia jest już zamknięta, ale pamięć o ich dokonaniach nigdy zatrzeć się nie powinna.

Leksykon będzie funkcjonował tylko w wersji cyfrowej, w Internecie. Będzie można go poszerzać i rozwijać. – W Leksykonie, prócz biogramów ludzi dla miasta zasłużonych, już niedługo będziemy publikowali także materiały opracowywane w związku Gliwickimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego. Dotychczas ukazywały się w książkowej serii . Jednak jej kolejne nakłady zostały już wyczerpane, a ze względu na wciąż wzrastające koszty druku ich wznawianie jest trudne – dodaje dyrektor Muzeum.

Redaktorem Leksykonu i autorem haseł jest dr Bogusław Tracz. Projekt graficzny opracował Marcin Gołaszewski.

Ewentualne uwagi, propozycje kolejnych, ważnych w historii miasta osób, które powinny się znaleźć w Leksykonie, materiałów archiwalnych, które powinny zostać w nim udostępnione, a także inne sugestie należy kierować na adres: redakcja@muzeum.gliwice.pl.

Więcej informacji o Leksykonie na stronie muzeum.gliwice.pl.

(żms)/UM Gliwice
fot. scr. leksykon.gliwice.pl