Holy Wins zamiast Halloween w gliwickich parafiach. Alternatywne imprezy odciągną młodych od zombie?

Parafie w całym kraju, w tym niektóre na terenie Gliwic, organizują bale wszystkich świętych i podobne wydarzenia przed przypadającym 1 listopada świętem. Najwyraźniej ma to być alternatywa dla obchodzenia Halloween, które zaszczepione zostało na nasz polski grunt z zachodniej popkultury.

 
Dzieci i młodzież, do których najczęściej adresowane są tego rodzaju parafialne (czy też szkolne) imprezy, podobnie jak na halloweenową zabawę, tutaj także mają się przebrać. Nie będzie to jednak strój zombie, wampira czy innego dziwoląga, dopieszczony nieraz efektownym makijażem, a przebranie za jednego ze świętych.

Takie wydarzenie odbędzie się m.in. u Franciszkanów, w dzielnicy Politechnika. „Holy Wins”, co zostało przetłumaczone jako „święty zwycięża” odbędzie się tam w niedzielę, 30 października.

W przyszłą niedzielę na mszę św. o godz. 10:00 zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na Bal Wszystkich Świętych. Zachęcamy do przebrania się za ulubionego Świętego. Po Ewangelii zaprezentujemy Świętych i poprosimy, by powiedzieli kilka zdań o sobie. Po mszy św. w salkach spotkanie uczestników Balu i ocena jury – czytamy na stronie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach w mediach społecznościowych.

Podobna impreza organizowana jest u św. Jacka w Sośnicy.

– Będzie BAL! Wszystkie dzieci (do 8 klasy SP) zapraszamy na kolejny już BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. 31 października od 16:30 do 20:00 w Domu św. Jacka. Prosimy, by wszystkie dzieci przyszły w przebraniu świętego – konkurs na najciekawsze przebranie. O godz. 17:00 przejdziemy uroczystym konduktem na Różaniec Świętych do kościoła. Zabawa potrwa do 20:00 – zapowiada parafia na swojej stronie w serwisie Facebook.com.

Wejściówka – cegiełka na to wydarzenie kosztuje 5 zł i jest dostępna w kościele św. Jacka i parafii NMP Wspomożenia Wiernych oraz w szkole SP 14. W tym przypadku również mile widziane są przebrania za świętych, stosowne na takiej imprezie. Parafia zamieściła nawet link do strony, gdzie można szukać inspiracji.

Oprócz tego, 31 października wieczorem w kościołach organizowane są czuwania i inne wydarzenia adresowane do osób dorosłych.

Imprez i dekoracji związanych z Halloween nie brakuje

Od lat w dniach poprzedzających 1 listopada organizowane są powiązane z nim wydarzenia. Możliwość przebrania się za różnego rodzaju stwory, nałożenia mniej lub bardziej krwawego makijażu i wybrania się na tematyczną imprezę dla wielu osób – zarówno młodych, jak i dorosłych – stanowi dobry pomysł na spędzenie czasu.

W lokalach rozrywkowych pojawiają się dekoracje w postaci lampionów wykonanych z wydrążonej dyni, w sklepach także nie brakuje produktów (dyń, szkieletów, pająków), którymi możemy przyozdobić swoje otoczenie.

W marketach, nawet tych głownie zajmujących się dystrybucją produktów codziennego użytku, dostępne są w tym okresie przebrania dla dzieci (i nie są to bynajmniej przebrania za świętych).

Centra handlowe organizują halloweenowe warsztaty – dla przykładu w najbliższą sobotę, 29 października, można się na takie wybrać do CH Forum („Strasznie fajne warsztaty”, których uczestnicy wykonają upiorne lampiony z dyni).

Ale to nie koniec atrakcji powiązanych z Halloween w tym miejscu, bo przewidziano tam również przerażające animacje dla najmłodszych (warsztaty teatralne – GNIJĄCA PANNA MŁODA, układy taneczne do największych halloweenowych hitów, a także rodzinne olimpiady z konkurencjami takimi, jak bieg z młotami, zbieranie zębów wampira, wyścigi duchów).

W Europie Centralnej można z kolei wykonać zdjęcie w stosownej stylizacji korzystając z działającego tam InstaSpotu i wziąć udział w konkursie na „Straszne selfie” w halloweenowym klimacie.

Zabrzańska kopalnia Guido tradycyjnie zaprasza dorosłych na Horror Party – halloweenową imprezę w podziemiach (na tegoroczną bilety już zostały wyprzedane).

Gliwicka hala Arena organizuje z kolei techno party „Aż Umrzemy”, która – zgodnie z zapowiedzią organizatorów – zakończy się wraz ze „zgonem” jego uczestników. Dance Arena, działająca w tym obiekcie, przygotowała też bal halloweenowy dla dzieci, a za nami są warsztaty zumby, również w tym klimacie.

To jednak nie wszystko, bo oprócz wydarzeń organizowanych przez podmioty komercyjne, czy też instytucje kultury, halloweenową ofertę mają na przykład platformy streamingowe, na których na przełomie października i listopada pojawia się wiele seriali czy produkcji filmowych (zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych) nawiązujących do Halloween (lub filmowe nowości z gatunku horrorów).

Nowe filmy grozy wchodzą też na duże ekrany, zaś w gliwickim kinie studyjnym Amok w niedzielę, 30 października, zaplanowano retransmisję sztuki teatralnej „Frankenstein” z National Theatre w Londynie.

Halloween to nie jest polska tradycja…

Moda na tego rodzaju imprezy w latach 90. XX wieku przybyła do nas z zagranicy. 31 października mi.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii obchodzone jest Halloween – wigilia wszystkich świętych – zaraz po Bożym Narodzeniu ciesząca się tam największą popularnością.

Wśród halloweenowych zwyczajów, dzieci i młodzież przechadzają się wówczas w przebraniach od domu do domu z hasłem „Cukierek albo psikus”, zbierając dla siebie słodycze. W naszym kraju, gdzie obchodzenie Halloween ma nadal bardzo wielu przeciwników, ten ostatni zwyczaj wydaje się mieć najmniejsze szanse na implementację. Przynajmniej na razie.

Więcej na temat zwyczajów związanych z Halloween można przeczytać na przykład tutaj.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŻMS