Hospicjum szuka wolontariuszy do listopadowej kwesty. W tym roku zaprasza tylko osoby pełnoletnie

fot. Z. Daniec/UM Gliwice

Gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego po raz kolejny przygotowuje się do listopadowej kwesty i szuka wolontariuszy. Będzie ona szczególna, bo prowadzona w warunkach pandemii. Zebrane pieniądze wspomogą rozbudowę i modernizację placówki oraz jej codzienną działalność.

 
Każdego roku nasze kwesty listopadowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy hojnie wspierają akcję. Podczas zeszłorocznej zbiórki udało nam się zebrać rekordową kwotę 245 603 zł. To wielkie wsparcie dla hospicjum. Liczy się każda złotówka, bo cel, na który zbieramy pieniądze, jest ważny. Potrzebujemy 200 pełnoletnich wolontariuszy, którzy będą kwestować oraz osoby do pomocy przy organizacji kwesty, m.in. do plombowania i oklejania puszek – zachęca Halina Dendek, koordynator wolontariuszy w gliwickim Hospicjum. Osoby zainteresowane pomocą mogą się zgłaszać poprzez formularz na stronie www.hospicjum.gliwice.pl (zapisy już ruszyły).

Hospicjum można też wesprzeć wrzucając pieniądze do puszek podczas kwesty, która odbędzie się 31 października i 1 listopada na ośmiu gliwickich cmentarzach oraz nekropoliach w Knurowie, Sośnicowicach i Pilchowicach.

Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczna kwesta odbędzie się w zmienionej formie, bez udziału osób niepełnoletnich – dla młodzieży opracowano bezpieczny sposób włączenia się w kwestę internetową. Zaangażowanych zostanie też mniej wolontariuszy – tylko dwustu, nie około tysiąca, jak w latach poprzednich.

Zebrane podczas kwesty środki wspomogą codzienną działalność placówki, ale też modernizację hospicjum, której efektem będzie zdecydowana poprawa jakości życia pacjentów. Przypominamy, że rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego rozpoczęła się w 2018 r. Obecnie gotowa jest bryła trzeciego budynku, który połączył dwa istniejące.

Teraz rozpocznie się montaż instalacji i podłączanie do sieci ciepłowniczej. Po ukończeniu inwestycji, nowoczesny obiekt ma być dostosowany do potrzeb chorych i spełniać wymogi stawiane oddziałom opieki paliatywnej.

Na powierzchni łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb chorych i będzie pozbawiony barier architektonicznych, przez co stanie się w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i w całości będzie usytuowany na jednym poziomie. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym piętrze, bez konieczności przemieszczania się między piętrami. To ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum.

W ramach ośrodka powstaną również sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe.

Będzie też więcej łóżek dla chorych – 30, nie jak dotychczas 24. Powstanie sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Cały obiekt będzie klimatyzowany. Inwestycja będzie kosztować około 9 mln zł. Część środków udało się już pozyskać, m.in. dzięki zaangażowaniu miasta, które dotychczas wsparło gliwickie hospicjum kwotą ponad miliona złotych. Dzięki miejskim dotacjom zakupiono m.in. samochody czy specjalistyczny sprzęt, a także zmodernizowano oddział medycyny paliatywnej.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. Z. Daniec/UM Gliwice