Ile zarobią absolwenci Politechniki Śląskiej? Gliwicka uczelnia na 4 miejscu w kraju

Na polskich uczelniach trwa właśnie sesja egzaminacyjna. Dla studentów Politechniki Śląskiej mamy dobrą wiadomość.

Gliwicka placówka zajęła wysoką pozycję w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przeprowadzonym przez firmę Sedlak & Sedlak.

Mediana wynagrodzeń absolwentów Politechniki Śląskiej o stażu pracy nieprzekraczającym 12 miesięcy, wyniosła w zeszłym roku 3200 zł brutto.

To czwarty wynik w rankingu. Najlepszy rezultat zanotowała warszawska Szkoła Główna Handlowa (4200zł brutto). W 2013 roku, w badaniu uczestniczyło 122 499 respondentów co – jak podają autorzy zestawienia – sprawia, że jest to największe pozarządowe badanie płac w Polsce.

Politechnika Śląska gorzej wypada w zestawieniu płac swoich byłych studentów, gdy uwzględnimy nie tylko ich tzw. „pierwszą pracę”, ale zarobki niezależne od stażu pracy.

Mediana w tym wypadku podskoczyła do kwoty 5300 zł brutto i plasuje gliwicką uczelnię dopiero na 9 miejscu w zestawieniu. Liderem w tej klasyfikacji jest także SGH w Warszawie – 8045 złotych brutto. Przed Politechniką Śląską znalazły się też jej odpowiedniki w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.
Warto zwrócić uwagę, że wśród uczelni uwzględnionych w rankingu, dominują uczelnie techniczne.

– Jesteśmy społeczeństwem technicznym, jeśli mamy takie zdolności to warto więc wybierać wykształcenie techniczne. Wartość takiego wykształcenia jest stała. Ludzie po takich kierunkach są potrzebni, zwykle nie mają problemów z pracą i to dobrze płatną pracą – mówił Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak.

Firma Sedlak & Sedlak działa od 1990 roku. Zajmuje się problematyką rynku pracy. Tegoroczne badanie wynagrodzeń zostało przeprowadzone już po raz jedenasty.

Mediana ? wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 2 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne.

(msz)