Na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego systematycznie przybywa osób, które w corocznych zeznaniach PIT deklarują dochód powyżej 1 mln złotych. Jeszcze w 2014 roku było to 118 osób, w 2016 roku 146, a w 2017 roku liczba milionerów wyniosła aż 193 osoby.
Bardzo możliwe, że już teraz, w połowie 2018 roku milionerów jest w Gliwicach znacznie więcej. Może na to wskazywać wzrostowa tendencja na terenie całego województwa.
– Na terenie województwa śląskiego za 2017 rok ponad 2800 podatników w zeznaniach PIT zadeklarowało dochód powyżej 1 mln złotych, natomiast w 2016 roku takich podatników było tylko 2295 – informuje nas Grażyna Kmiecik z katowickiej Izby Administracji Skarbowej.
Statystyki przekazane przez Izbę obejmują właściwość miejscową dwóch gliwickich urzędów skarbowych, a więc oprócz Gliwic, także część powiatu gliwickiego obejmującą Knurów i Pyskowice, oraz gminy: Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek, Wielowieś.
W skali województwa ten łączony wynik daje nam czwarte miejsce. Najwięcej milionerów rozlicza się w urzędach skarbowych w Bielsku-Białej (307), Częstochowie (284) i Katowicach (244). Wśród miast o podobnym potencjale, jak Gliwice, na piątym miejscu plasuje się Chorzów (75), a na szóstym Zabrze (55). Najmniej milionerów odnotowano w Mysłowicach (31), Siemianowicach Śląskich (23) i Jastrzębiu-Zdroju (21).
KTO ZOSTAJE MILIONEREM?
Z bardziej szczegółowych danych Izby Skarbowej za 2016 rok, wynika, że najmłodszy milioner na Śląsku urodził się w 1996 roku, a najstarszy w 1934 roku. Najwięcej milionerów urodziło się w 1972 roku. 80% z nich to mężczyźni. W jaki sposób dorobili się takiego majątku? [perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Największą grupę stanowią osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub osiągający zarobki z tytułu kontraktu menadżerskiego.[/perfectpullquote]
Sporo milionerów osiąga swoje przychody ze sprzedaży papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych (do których może się zaliczać np. Forex).
Według danych magazynu “Forbes” do najbogatszych ludzi na Śląsku należą m.in. Tomasz Domogała, właściciel spółki TDJ z Katowic, Jarosław Pawluk, założyciel sosnowieckiej firmy CLT Logistic i Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico. Do niedawna w branżowych rankingach pojawiało się również nazwisko jednego gliwiczanina. W 2013 roku na 90 miejscu listy 100 najbogatszych Polaków sklasyfikowano Wojciecha Wajdę, założyciela i byłego prezesa firmy Wasko.
(msz)