Zbliża się INDUSTRIADA 2021. Wydarzenie odbędzie się 11 września przy Radiostacji – zaplanowano tam piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk”. Będzie to okazja do odkrywania nowinek technicznych z przeszłości i przyszłości.
Steampunk to nurt stylistyczny w kulturze, który estetyką nawiązuje do epoki XVIII-wiecznych maszyn parowych i epoki wiktoriańskiej. Charakteryzuje się umiłowaniem techniki i mechaniki, kreuje wynalazki nieznane w historii. Gliwiczanie będą mieli okazję stać się na chwilę częścią tej alternatywnej rzeczywistości podczas INDUSTRIADY 2021, która odbędzie się w sobotę 11 września na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej.
– Wiele osób, żyjących w okresie późnej rewolucji przemysłowej wyobrażało sobie, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Niektórzy wierzyli, że już w roku 2000 latające samochody będą normą. Powieściopisarze science-fiction i fantasy tamtej epoki wykreowali światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły swoisty, nierozerwalny duet. Aby poznać klimat tej epoki zapraszamy na gliwicką INDUSTRIADĘ 2021. Piknik rodzinny „Techniczne historie w stylu steampunk” to swoista podróż w czasie, odkrywająca nowinki techniczne z przeszłości i przyszłości. Poznajcie technikę, która zaskakuje! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Co nas zaskoczy podczas INDUSTRIADY 2021?
Rodzinny Piknik „Techniczne historie w stylu steampunk” rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do około godziny 19:00. W programie między innymi:
- steampunkowe warsztaty kreatywne dla dzieci,
- komputerowa strefa retro,
- wystawy zabytkowych pojazdów,
- strefa symulatorów i wirtualnej rzeczywistości,
- kino 7D,
- industrialna kolejka,
- Eko Dom – wystawa interaktywna o ekologii w życiu codziennym.
Szereg atrakcji przygotowało też Muzeum w Gliwicach
RADIOSTACJA:
- Godz. 12.00-17.00 – w krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji,
- Godz. 12.00-12.45 oraz 15.00-15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski,
- Godz. 13.00-18.00 – zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów).
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska:
- Godz. 12.00-12.30, 16.00-16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej,
- Godz. 12.00-14.00 – linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie,
- Godz. 15.00-17.00 – szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne,
- Godz. 12.00-18.00 – cyjanotypia – warsztaty fotograficzne,
- Godz. 12.30-17.30 – sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne,
- Godz. 13.00-18.00 – wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem).
Gliwicka Gra Rodzinna
W godzinach od 12:00 do 17:00 rozegrana zostanie Gliwicka Gra Rodzinna 360 Stopni. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe i intelektualne. Pozostając w industriadowym klimacie, przygotowane dla uczestników zadania będą nawiązywały do tematu techniki.
W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać dystans około 10 km. Limit czasu to 5 godzin. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi też być (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia. Baza, start i meta będą znajdować się na terenie Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej 129.
Zapisy będą prowadzone od 30 sierpnia br. od godziny 10:00 poprzez formularz na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.
Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki, które od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Więcej informacji na ten temat oraz program wydarzeń Industriady na terenie Województwa Śląskiego można znaleźć na stronie www.industriada.pl.
(żms)/UM Gliwice(mf)