Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się w 47 obiektach na terenie 28 miast województwa śląskiego. W Gliwicach i Zabrzu przygotowano wiele ciekawych pokazów, prezentacji i koncertów dla zwiedzających.
W naszym mieście i sąsiednim Zabrzu na odwiedzających będzie czekało około 70 atrakcji, które przyciągną amatorów wydarzeń kulturalnych, jak i prawdziwych pasjonatów przemysłowych historii. Finał tegorocznego święta Szlaków Zabytku Techniki odbędzie się na terenie Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” już w najbliższą sobotę 10 czerwca.
ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO i teren NOWYCH GLIWIC
SOBOTA (10.06) 12:00-23:00
W Muzeum w Gliwicach, w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, dźwięk maszyn zabrzmi chyba najgłośniej. To właśnie na terenie Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” przy ulicy Bojkowskiej 37 nastąpi finał INDUSTRIADY. Zanim jednak do tego dojdzie, warto skorzystać z pozostałych atrakcji. Seria warsztatów pozwoli odkryć tajniki odlewnictwa i zapoznać się z postaciami, które przyczyniły się do górnośląskiej rewolucji przemysłowej.
O godz. 16.00 rozpocznie się rodzinny piknik, podczas którego zwiedzający dowiedzą się, jak rozmaite urządzenia usprawniły nasze życie. Będą to zarówno historyczne wynalazki (spacer we wnętrzu hutniczego pieca i zwiedzanie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach to punkt obowiązkowy), jak i nowoczesne technologie (gigantyczne roboty i drony). Muzealnicy przygotują warsztaty, podczas których będzie można wykonać własne formy i odlewy. Najmłodsi pomalują repliki żeliwnych makiet i wykonają odciski w glinianej masie. Będzie można także pospacerować po budynkach cechowni i maszynowni.
HARMONOGRAM FINAŁU INDUSTRIADY
19.00 – 19.45 Velveteve – koncert
20.00–20.45 YOACHIM – koncert
21.00 – 21.45 Max Bravura – koncert
22.00– 22.15 Wielkoformatowa projekcja multimedialna dedykowana wybranym obiektom i wątkom historycznym przemysłowej przestrzeni regionu.
22.15 – 23.00 Podniebna podróż – widowisko plenerowe.
MUZEUM TECHNIKI SANITARNEJ – GLIWICE
SOBOTA (10.06) 12:00-18:00
Muzeum Techniki Sanitarnej mieści się w stuletnim budynku starej przepompowni ścieków przy ulicy Edisona 16, który został gruntownie odrestaurowany. Będzie go można zwiedzić wraz z przewodnikiem podczas INDUSTRIADY. Ciekawą propozycją są warsztaty wytwarzania mydła z Agnieszką Krok, warsztaty muzyczne lub pokazy techniczne „Tajemniczy Labirynt”. „Bije, tętni, płynie w nas – serce… praca… i czas…” to W.ehikuł A.rtystyczny H.ybrydowy w formie spektaklu teatralnego, który będzie można obejrzeć o godzinie 12.30, 14.30, 16.30.
RADIOSTACJA GLIWICE
SOBOTA (10.06) 12:00-19:00
Radiostacja Gliwice mieści się pod adresem Tarnogórska 129. Kompleks poniemieckich budowli posiada wieżę nadawczą, jedną z najwyższych drewnianych budowli na świecie (111 m). Natomiast swoją własną wieżę dzieci zbudują podczas warsztatów. Dla nich odbędzie się także pokaz „Robotyka wokół nas”. Oprócz zwiedzania obiektów kompleksu i emisji filmowych, odbędą się pokazy P9PDF Akademickiego Klubu Krótkofalowców.
SZYB MACIEJ – ZABRZE
PIĄTEK (9.06) 20:00-23:59, SOBOTA (10.06) 12:00-19:30
Przed emocjami, które czekają 10 czerwca, do Szybu Maciej mieszczącego się przy ulicy Srebrnej 6 warto wybrać się już dzień wcześniej. Podczas koncertu „Industrial Chillout” będzie można usłyszeć m.in. jazz w wykonaniu zespołu „Gigi And Her Boysband”. Zwiedzanie obiektu, z prezentacją pracy maszyny wyciągowej, a także pokaz kulinarny połączony z warsztatami to atrakcje które przygotowano dla odwiedzających. Dzieciaki będą miały swoją „Bajtelindustriadę” ze specjalnie przygotowanymi zabawami. „Aquapolis” natomiast to niezwykła gra, która połączy Szyb Maciej z Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach, które mają wspólną historię.
KOPALNIA GUIDO – ZABRZE
SOBOTA (10.06) 9:00-23:00
Specjalnie z okazji INDUSTRIADY w Kopalni Guido (ul. 3 maja 93) została przygotowana wyjątkowa trasa zwiedzania: z mapą, oprawą audiowizualną maszyn, jak i działaniami teatralnymi na Szlaku Maszyn „Machinaland”. Zwiedzający zobaczą także projekt audiowizualny o przemysłowej historii Górnego Śląska, zrealizowany we współpracy z Kompleksem Sztygarka w Chorzowie. Wszystkie działania organizowane są w godzinach od 9.00 do 22.00 (ostatni zjazd).
SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA, SZYB CARNALL – ZABRZE
SOBOTA (10.06) 9:00-22:00
Do tej pory w Sztolni Królowa Luiza przy ulicy Henryka Sienkiewicza 43 zwiedzać można było strefę naziemną. Podczas INDUSTRIADY, pierwszy raz od 200 lat, udostępniona dla turystów zostanie podziemna część z 6-cio metrowym pokładem węgla. Z kolei „Industrialne szybowanie” umożliwi wejście na wieżę szybową i podziwianie okolicznej panoramy. Od rana do wieczora działać będzie największy Park Maszyn „Machinaland”, gdzie będzie można zobaczyć pracę maszyny parowej w specjalnej aranżacji audiowizualnej, a także działania teatralne.
SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA PARK 12C – ZABRZE
SOBOTA (10.06) 9:00-19:00
Otwarty niedawno Park 12C, przy Sztolni Królowa Luiza, umożliwia zwiedzanie dawnych wyrobisk kopalni. Na miejscu będzie można zobaczyć, jak pracowały maszyny oraz przejechać się górniczą kolejką szynową typu Karlik. Podczas Industriady dzieci będą wytwarzać „Machinoboty” i szukać rytmu maszyn podczas warsztatów i gry terenowej. Na Cyber Plaży swoich sił spróbujemy na torze skimboardowym albo w meczu piłki nożnej w dmuchanych kulach. Tutaj także otworzy się Największy Park Maszyn „Machinaland” ze strefą nauki i rozrywki, z symulatorami, dronami czy segwayami. Podziemne zwiedzanie urozmaici oprawa audiowizualna maszyn.
BEZPŁATNY TRANSPORT
Do Gliwic i Zabrza bezpłatnie dojedziemy Kolejami Śląskimi, autobusami KZK GOP i MZK Tychy. Aby z tego skorzystać należy pobrać kupony uprawniające do darmowego przejazdu. Są one dostępne m.in. w następujących lokalizacjach:
– Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, ul. Dolnych Wałów 3 (Wto-Sob: 10:00-18:00, przerwa: 13:00-14:00)
– Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, ul. Bojkowska 37, Gliwice
– Szyb Maciej, ul. Srebrna 6, Zabrze
– Sztolnia Królowa Luiza – Park 12 C, ul. Sienkiewicza 43, Zabrze
Szczegółowy harmonogram wydarzeń przygotowanych na obiektach i więcej informacji można znaleźć na stronie www.industriada.pl
(żms)/GAPR.pl/industriada.pl