Inicjatywa 605 na rzecz połączeń rowerowych między miastami Aglomeracji. Efekty za kilka lat

Gliwice, Bytom, Chorzów, Lubliniec, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Powiat Tarnogórski będą współpracować przy projektowaniu i budowie tras rowerowych. Deklarację w tej sprawie podpisano 9 marca w Tarnowskich Górach.

 
Celem tego projektu jest wytyczenie punktów styku i przebiegu tras rowerowych na niektórych odcinkach korytarzy nr 602, 603 i 605, prowadzących z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór i z Bytomia do Lublińca, a więc łączących centrum aglomeracji z północą i zachodem. Dzięki temu przedsięwzięciu powstające w Gliwicach ścieżki rowerowe będą docelowo łączyły się z trasami rowerowymi biegnącymi do innych miast – sygnatariuszy inicjatywy.

Zaangażowane w Inicjatywę 605 samorządy Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Lublińca, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Powiatu Tarnogórskiego zobowiązały się do wspólnego określenia kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także do promocji projektu na wszystkich etapach jego realizacji. Koordynatorem całego przedsięwzięcia są Tarnowskie Góry.

Własne trasy rowerowe planujemy, projektujemy lub budujemy odrębnie, niemniej połączenia między nimi powinny być projektowanie wspólnie, między innymi dlatego, aby się wzajemnie uzupełniały. Nie raz udowodniliśmy już, że na poziomie samorządów gminnych i powiatowych jesteśmy w stanie efektywnie współpracować. Mam nadzieję, że w przeciągu kilkunastu lat osiągniemy efekt, z którego będziemy dumni – mówił podczas podpisywania deklaracji gospodarz spotkania, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Rowerowe plany Gliwic

Obecnie użytkownicy jednośladów w Gliwicach mają do dyspozycji ponad 124 km tras rowerowych. Ich przebieg oraz miejsca lokalizacji niezbędnej infrastruktury (stojaków rowerowych, stacji napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), w Geoportalu Rowerzysty. Do końca 2023 roku w mieście ma przybyć jeszcze około 21 km ścieżek rowerowych.

W trakcie opracowania są dokumentacje projektowe dla budowy trasy rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej na odcinku od ul. Łanowej do ul. Knurowskiej, ciągu pieszo-rowerowego łączącego ul. Pszczyńską z ul. Kujawską, ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy od ul. Orlickiego do ul. Staromiejskiej (tzw. Bulwarów Kłodnicy) oraz ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Zawiszy Czarnego i ul. Słowackiego.

W tym roku planowane jest także zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla budowy trasy rowerowej łączącej Gliwice z Pyskowicami oraz trasy rowerowej łączącej Gliwice z Gierałtowicami.

Miała powstać autostrada rowerowa – co dalej z projektem?

Około 1,5 roku temu Pyskowice w porozumieniu z Gliwicami wystąpiły z pomysłem stworzenia drogi rowerowej szlakiem czterech jezior – od Pławniowic, przez Czechowice, z Dzierżnem Małym i Dużym na trasie. Wówczas odbyło się pierwsze spotkanie robocze wszystkich samorządów zainteresowanych realizacją projektu. Co dalej z tą koncepcją?

Pod koniec ub. roku zainteresowała się tym radna Agnieszka Filipkowska, która do prezydenta Gliwic skierowała interpelację w tej sprawie.

Wydział Usług Komunalnych informuje, iż w związku z otrzymaną w czerwcu 2020r. informacją o zamiarze likwidacji linii kolejowej nr 301 Kotlarnia – bocznica Wojciech, w dniu 22 września 2020r. odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zainteresowanych budową trasy rowerowej w jej śladzie. Zadanie zostało nazwane roboczo „Autostradą Rowerową Czterech Jezior” – poinformowała w odpowiedzi Mariola Pendziałek, naczelniczka wydziału UK.

Od 2020 r. trwają rozmowy oraz ustalenia mające na celu pozyskanie prawa do dysponowania działkami na potrzeby przedmiotowej inwestycji. Do czasu pozyskania prawa do dysponowania nieruchomościami nie ma możliwości podjęcia dalszych działań zmierzających do budowy przedmiotowej trasy – dodała naczelniczka.

(żms)/UM Gliwice
fot. UM Tarnowskie Góry, 24gliwice.pl, scr. MSIP Gliwice