Ironiczna komedia o życiu Ilony Łepkowskiej. Co jeszcze nowego do zobaczenia na ekranie kina Amok?

Na ekrany kina Amok wchodzą nowe propozycje filmowe. W tym tygodniu będą to: polska komedia „Zołza”, a także francusko-belgijsko-monachijski dramat „Vortex”. Od przyszłego wtorku regularnie wyświetlany będzie też film „Orlęta. Grodno 39”.

 
Pierwszą z wymienionych produkcji wyreżyserował Tomasz Konecki, a w obsadzie znajdziemy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Artura Żmijewskiego, Annę Dymną oraz Zofię Domalik.

Jest to przewrotna komedia oparta na ironicznej autobiografii Ilony Łepkowskiej – scenarzystki i producentki kultowych filmów i seriali („Nigdy w życiu”, „M jak miłość”). Zabawna i wzruszająca historia wyjątkowej i silnej kobiety, która zmieniła polski rynek filmowy i telewizyjny. Kobiety, która panuje nad wszystkim, ale… nie nad sobą.

Anna Sobańska vel „Zołza”, „Królowa”, „Szekspir”. Dotychczasowy bilans życiowy: 1 mąż, 2 dzieci, 36 statuetek, 40 milionów widzów.

Liczba osób, które nie widziały jej twórczości filmowej: hmmm – być może 2 lub 3. Liczba bohaterów, których wymyśliła: 186. Liczba dotychczasowych porażek w życiu osobistym i zawodowym: 0 (przynajmniej tak jej się wydaje). Jednym skinieniem kreuje gwiazdy, a drugim je unicestwia. Chce być silna i idealna w każdym obszarze, choć nie widzi, że jej życie jest dalekie od świata, który kreuje na ekranie. Kiedy jednak wydaje jej się, że ma wszystko, życie postanawia utrzeć jej nosa. Co z tego wyniknie? Czy Zołza zapanuje nad własnym życiem?

Film będzie wyświetlany na dużej sali kina o godz. 16:15, 18:15, 19:00 – w jaki dzień, o której? Warto sprawdzić repertuar – TUTAJ.

Vortex

Przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Reżyser, Gaspar Noé, tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie.

Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu.

Mężczyzna za wszelką cenę stara się skończyć książkę o ukochanych filmach i śnieniu w kinie.

Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

Orlęta. Grodno 39

Premiera tego filmu w gliwickim kinie studyjnym miała miejsce 13 września. Ponownie będzie można oglądać go w czwartek, 15 września, następnie od wtorku, 20 września. Jest to polski dramat historyczny w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

Dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno.

Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Yang

Jeżeli lubicie dramaty science fiction, to ta propozycja na pewno Was zainteresuje. W kinie Amok czterokrotnie wyświetlony zostanie film „Yang” z Collinem Farrelem w roli głównej. Można się na niego wybrać 16, 17, 18 i 23 września (mała sala, godzina 16:16 lub 20:15 – repertuar).

Jake prowadzi sklep z organiczną herbatą i razem z żoną Kyrą oraz ich córką Miką wiodą szczęśliwe i spokojne życie. Na co dzień towarzyszy im android Yang, który niczym starszy brat opiekuje się dziewczynką. Gdy przyjaciel córki nieoczekiwanie ulega awarii, Jake szuka sposobu, by przywrócić go do działania.

Próbując naprawić Yanga, odkrywa coś, co zaskakuje całą rodzinę – przez te wszystkie lata android prowadził własne, sekretne życie.

Najcenniejsze jego momenty rejestrował na tajnym dysku wspomnień. Poznając najbardziej wyjątkowe chwile zapisane przez Yanga, Jake dowiaduje się kim tak naprawdę był, o czym marzył i co czuł, żyjąc z nimi pod jednym dachem.

(ŻMS)/Amok Gliwice
fot. scr. youtube.com/zwiastun filmu „Zołza”