Felgi to bardzo istotne części samochodu, które przekładają się na atrakcyjniejszy wygląd auta. To one nadają mu charakteru, są jak elementy garderoby w przypadku człowieka. Wybór obręczy nie może więc być przypadkowy, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej, aby móc postawić na najlepszą dla danego modelu pojazdu opcję.
Najważniejsze parametry felg
Aby poprawnie dobrać felgi, warto wiedzieć, co znaczą ich główne parametry. Wyróżnić należy tutaj:
- rozmiar,
- rozstaw śrub,
- ET,
- średnicę otworu centralnego.
Rozmiar obręczy zapisuje się w następujący sposób: szerokość x średnica felgi. Przykładowo 7×16 oznacza, że są to felgi aluminiowe 16 cali o szerokości 7. Zarówno pierwsza, jak i druga wartość wyrażana jest w calach. Jeśli chodzi o rozstaw śrub, możemy spotkać się z zapisem, np. 4×130, gdzie 4 to liczba śrub, za pomocą których montuje się obręcz, a 130 to średnica okręgu, w którym umieszczone są otwory montażowe.
ET oznacza osadzenie felgi (offset), niekiedy można spotkać się również z oznaczeniem IS. Odsadzenie obręczy to odległość powierzchni montażu od środka (geometrycznego) felgi. W tym przypadku wartość parametru wyrażana jest w milimetrach. Od ET zależy pozycja koła we wnęce nadkola. Ostatni parametr to średnica wewnętrzna otworu centralnego (Ø) obręczy, wyrażana w milimetrach. Dzięki niej możliwe jest dokładne centrowanie felgi na piaście.
Jaki rozmiar felg wybrać?
Podczas poszukiwania felg, warto kierować się przede wszystkim ich średnicą. Najprościej jest dobierać obręcze w takim samym rozmiarze, jaki mają nasze opony. Przykładowo, jeśli mamy ogumienie 16-calowe, powinniśmy się zdecydować również na 16-calowe felgi.
Jeśli chodzi o pozostałe parametry, tutaj sprawa doboru nieco się komplikuje. Kiedy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tuningu i na temat obręczy, najlepiej zakupić takie same felgi, jakie mamy obecnie założone w samochodzie. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z konfiguratorów internetowych. Dzięki nim wystarczy wybrać model samochodu i rozmiar felg, a program wyszuka dla nas idealne opcje.
Stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi wybrać?
Obecnie najpopularniejszym wyborem kierowców są felgi aluminiowe. Dlaczego? Obręcze z tego materiału wyróżniają się fenomenalnym i niebanalnym wzornictwem, a także trwałością. Jeszcze kilka lat temu alufelgi były dość drogie, więc uważano je za ekskluzywne. Teraz dostępne są w licznych wersjach – na każdą kieszeń. Do zalet felg aluminiowych zalicza się także łatwość w utrzymaniu czystości, szczególnie w przypadku prostszych wzorów oraz znakomite chłodzenie układu hamulcowego. To cecha, która powinna zainteresować zwłaszcza kierowców uwielbiających szybką i dynamiczną jazdę.
Co z felgami stalowymi? Czy warto zwrócić na nie uwagę? Obręcze ze stali są obecnie rzadko spotykane w katalogach producentów. Chociaż uważa się je za łatwiejsze w naprawie, tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ alufelgi są po prostu trwalsze. Stalówki łatwo ulegają uszkodzeniom, a dodatkowo nie są dostępne w tak wielu wariantach kolorystycznych i wzorach, jak felgi aluminiowe.
Wzornictwo i kolorystyka felg – na jakie się zdecydować?
Na rynku dostępne są liczne warianty felg. Możemy zdecydować się na klasyczne modele pięcioramienne i sześcioramienne. Doskonale sprawdzają się, kiedy chcemy dodać pojazdowi klasy i elegancji. Takie felgi są również łatwe w utrzymaniu czystości, dlatego świetnie sprawdzają się zimą.
Kolejna opcja to felgi wieloramienne. Smukłe szprychy „wyszczuplają” sylwetkę pojazdu oraz dodają jej sportowej elegancji. Zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na modele szprychowe. To rodzaj obręczy, który cieszy się dużą popularnością wśród klasycznych kierowców, jak i tych stawiających na odważniejszy tuning. Felgi szprychowe mają charakterystyczną formę, która przyciąga spojrzenia, zarówno kiedy auto jest w ruchu, jak i podczas postoju.
Dostępne są również felgi typu mesh, które charakteryzują się rozdwajającymi ramionami w kształcie litery „Y”. Dzięki nim samochód prezentuje się dynamicznie i estetycznie. Ostatnia opcja to obręcze concave, czyli wklęsłe – mocno sportowe i efektowne.
Jeśli chodzi o kolorystykę, felgi aluminiowe dostępne są w niemal nieograniczonej palecie barw. Kierowcy mogą zdecydować się na standardowe odcienie srebra, grafitu i czerni lub odważniejsze opcje, takie jak czerwone, zielony, czy niebieskie.
materiał partnera