Myjki ciśnieniowe to niezwykle przydatne urządzenia, pozwalające na skuteczne i trwałe czyszczenie wielu przydomowych powierzchni – garaży, podjazdów, tarasów, balkonów, a także mebli i narzędzi ogrodowych, czy nawet elewacji. Na rynku znajdziemy zarówno kompaktowe myjki do najprostszych codziennych czynności, jak i rozbudowane maszyny do specjalistycznych zastosowań. Jak wybrać dobrą myjką ciśnieniową i do czego można wykorzystać te urządzenia?
Jak działa myjka ciśnieniowa?
Niezwykła skuteczność myjki ciśnieniowej wynika z zastosowania mechanizmu, który wytwarza strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem. Dzięki temu brud – nawet zaschnięty i uporczywy – może zostać skutecznie odspojony. Co bardzo ważne, mimo użycia dużej siły, proces jest bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.
Aby tak efektywne czyszczenie było możliwe, potrzebna jest pompa wysokociśnieniowa, najczęściej aluminiowa lub z materiału kompozytowego. Zasilana przez silnik pompa dostarcza wodę pod ciśnieniem do pistoletu natryskowego. Istotnym elementem konstrukcji jest także wąż – odpowiednio długi i giętki pozwala na wygodną obsługę oraz skuteczne czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
Do czego można wykorzystać myjkę ciśnieniową?
Myjki ciśnieniowe sprawdzą się w bardzo wielu pracach, które prowadzi się dookoła domu. Będę skuteczne w czyszczeniu drobnych elementów, takich jak zabrudzone narzędzia i meble ogrodowe, ale także stanowisk do grilla lub elementów małej architektury. Urządzeniem ciśnieniowym wygodnie umyjemy również samochód, motocykl, rower, hulajnogę czy na przykład wózek dziecięcy.
Myjki ciśnieniowe są niezastąpione w czyszczeniu rozległych powierzchni, takich jak podjazdy, ścieżki i chodniki, kamienne tarasy oraz ogrodzenia wykonane z różnych materiałów. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem pozwoli odspoić zaschnięty brud, w tym mech i porosty, pojawiające się w szczelinach kamiennych powierzchni, takich jak tradycyjna kostka brukowa. Błoto i algi można także usuwać z powierzchni drewnianych, nie naruszając delikatnej struktury drewna.
Myjki ciśnieniowe do zadań specjalnych
Warto wiedzieć, że dobre sklepy internetowe prowadzą sprzedaż profesjonalnych myjek ciśnieniowych o podwyższonych parametrach. Przykładem tego rodzaju urządzenia do zadań specjalnych jest Karcher K5. Odznacza się bardzo dużą mocą działania (wydajność powierzchniowa może osiągać nawet 40 m²/h przy wydajności tłoczenia 500 l/h) oraz zakresem ciśnienia roboczego na poziomie na poziomie 20–145 bar/2–14,5 MPa. Dostępna w zestawie przystawka T-Racer T350 pozwala czyścić także duże, płaskie powierzchnie jeszcze skuteczniej i szybciej niż przy użyciu lancy.
Myjka ciśnieniowa Karcher K5 Full Control może bezpiecznie pracować z gorącą wodą (do 40°C), co w połączeniu z dedykowanym środkiem do czyszczenia kamienia i elewacji pozwala skutecznie wyczyścić na przykład basen czy fasadę domu.
Myjka ciśnieniowa Karcher K5 – jak działa w praktyce?
Obsługa myjki ciśnieniowej jest niezwykle prosta. Dotyczy to zarówno podstawowych modeli, jak i narzędzi do użytku profesjonalnego. Rozwiązania Karcher (w tym także wspomniany wcześniej Karcher K5 Full Control) posiadają ergonomiczną obudowę, na której powierzchni można przechowywać wszystkie akcesoria, takie jak wąż czy pistolet ciśnieniowy. Zaplanowano także uchwyt teleskopowy oraz kółka, dzięki czemu myjki Karcher obsługuje się bezwysiłkowo (również modele, które są relatywnie duże). Ergonomiczna budowa pozwala także na wygodne przechowywanie i oszczędność miejsce w garażu czy schowku. Większość myjek ciśnieniowych można podłączyć do węża ogrodowego dla jeszcze wygodniejszego prowadzenia prac dookoła domu.
Po podłączeniu do urządzenia dopływu wody, urządzenie wystarczy uruchomić i rozpocząć pracę. Natężeniem strumienia wody można sterować za pomocą wygodnych przycisków. Pistolet Full Control pozwala także na wygodne dozowanie środka czyszczącego w trakcie czyszczenia. Wszystko to sprawia, że z myjki ciśnieniowej może wygodnie korzystać niemal każdy domownik.
(materiał partnera)