Liczenie kalorii to najskuteczniejszy sposób, aby schudnąć lub utrzymać dotychczasową wagę. Nie masz czasu na to, aby kontrolować liczbę kalorii wszystkich produktów i posiłków, jakie jesz? W takim razie poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak liczyć kalorie.
3 sposoby, jak przyspieszyć liczenie kalorii
Liczenie kalorii to bardzo czasochłonne zadanie, ale na szczęście dziś masz sporo różnych możliwości, dzięki którym zaoszczędzisz swój czas. Poznaj 3 sprawdzone metody, które pomogą Ci przyspieszyć liczenie kalorie.
Skorzystaj z internetowych kalkulatorów
Samodzielne liczenie kalorii to praca na wiele godzin. Dlatego to prosta droga do zniechęcenia się i porzucenia celu związanego ze zdrowym odżywianiem. Właśnie z tego powodu kluczowe jest to, aby działać sprytnie już na samym początku i znaleźć sposoby na szybkie i łatwe liczenie kalorii.
Najlepiej, jeśli wykorzystasz darmowe kalkulatory liczenia kalorii, które pomogą Ci przeliczyć kaloryczność konkretnych posiłków. Wystarczy wpisać składniki i ich ilość, aby kalkulator wyliczył liczbę kalorii, a często także mikro- i makroskładniki.
Wybierz ofertę cateringu dietetycznego
Jeszcze szybszą i maksymalnie wygodną opcją będzie po prostu skorzystanie z pomocy cateringu dietetycznego. Zamawiając dietę pudełkową np. na stronie www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/katowice/, zyskasz pełne informacje na temat tego, ile kalorii ma każdy posiłek oraz jaki jest jego skład, w tym zawartość mikro- i makroskładników. Dzięki temu nie musisz niczego ważyć, przeliczać ani analizować.
Pobierz aplikacja na telefon
Jeśli jednak zamierzasz samodzielnie gotować posiłki i liczyć kalorie, możesz skorzystać z aplikacji na telefon. Wybór dostępnych opcji jest ogromny – popularne są takie aplikacje jak np. MyFitnessPal i Fitatu. Większość z nich ma rozbudowaną bazę produktów, a niekiedy także możliwość skanowania kodów kreskowych, zapisywania przepisów czy planowania dziennego jadłospisu. Im dłużej będziesz korzystać z aplikacji, tym czas potrzebny na liczenie kalorii będzie krótszy.
Na co zwracać uwagę, licząc kalorie samodzielnie?
Liczenie kalorii wymaga także zwrócenia uwagi na kilka kluczowych kwestii. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę i unikniesz popularnych błędów.
Pamiętaj także o alternatywie, czyli o usługach cateringowych, o których więcej dowiesz się na stronie cateringu www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/krakow/ (ten catering możesz zamówić także w Gliwicach). Wtedy nie będziesz potrzebować naszych wskazówek, bo specjaliści zajmą się liczeniem kalorii.
Co musisz wiedzieć, gdy zamierzasz samodzielnie liczyć kalorie:
- zawsze waż produkty jeszcze przed obróbką – gotowanie, smażenie i pieczenie mogą zmienić wagę produktów, np. makaron czy ryż po ugotowaniu ważą znacznie więcej, ale ich kaloryczność należy liczyć, gdy są surowe;
- pamiętaj o kaloryczności wszystkich produktów, które spożywasz – kilka orzechów czy łyżka oliwy to nawet 100–150 kalorii, a często w ogóle ich nie uwzględniamy w swoich wyliczeniach;
- czytaj etykiety – producenci zazwyczaj podają kaloryczność na 100 g produktu, ale to nadal cenna wskazówka, która ułatwia liczenie;
- dolicz także kalorie w sokach i innych napojach – jedynie woda nie ma kalorii, więc nie wpłynie w żaden sposób na Twój deficyt kaloryczny.
Obsesyjne liczenie kalorii to droga do utraty motywacji do odchudzania i dbania o swoje zdrowie. Dlatego nie rób sobie wyrzutów, jeśli raz na jakiś czas zjesz obiad w restauracji na mieście czy zamówisz pizzę, której nie wliczysz do dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
materiał partnera | informacja