Jak liczyć punkty i serwować? Wszystko, co musisz wiedzieć o tenisie ziemnym!

sns


Aktualnie coraz więcej osób interesuje się tą dyscypliną sportu. Jak należy prawidłowo serwować w tenisie ziemnym? Ile prób ma zawodnik, aby wykonać to zadanie zgodnie z przepisami? Dowiesz się także, jak liczyć punkty.

 

Serwis w tenisie ziemnym: jakie są zasady?

Chcesz grać indywidualnie? W takim razie warto poznać zasady, jakimi rządzi się Artengo tenis ziemny. Każdą akcję rozpoczyna serwis. Przed jego wykonaniem zawodnik podający powinien mieć pewność, że rywal jest gotowy do odbioru. Warto zaznaczyć, że serwisu nie można przeciągać w nieskończoność. Zawodnik ma 20 sekund na wykonanie tego zadania. Istotne jest to, by osoba serwująca stała obiema stopami za linią końcową kortu (między znakiem środkowym i boczną linią singlową). Potem gracz powinien odbić kilka razy piłeczkę, podrzucić ją do góry i zaserwować. W tym czasie nie można nawet o milimetr przekroczyć żadnej z wyżej wymienionych linii. Prawidłowe podanie to takie, kiedy piłka przeleci przez siatkę i odbije się w pierwszym zaznaczonym polu po przekątnej (za siatką).

Ile prób ma zawodnik na wykonanie prawidłowego serwisu?

Na szczęście nie trzeba koniecznie od razu dobrze wykonać swojego podania. Każdy zawodnik ma możliwość popełnienia jednego błędu, co nie będzie skutkowało punktem dla przeciwnika. Jakie są tutaj „przewinienia”? Załóżmy, że gracz serwujący dotknie np. stopą linię końcową. Wtedy sędzia informuje o tak zwanym „błędzie stóp”. Wówczas zawodnik ma drugą próbę. Jeśli po raz kolejny to zrobi, to rywal już zdobywa punkt. Jakie są tutaj inne błędy? Np. serwujący może trafić w siatkę. Jeśli piłka nie przejdzie na stronę rywala i nie trafi w karo serwisowe, to jest to uznawane za błąd. Tak samo, jeśli zawodnik przebije piłkę przez siatkę, ale nie trafi w odpowiednie miejsce (wówczas jest wywoływany out). Co stanie się, jeśli osoba serwująca trafi w siatkę, ale piłka przejdzie na drugą stroną i odbije się w odpowiednim miejscu? Wówczas akcja jest przerywana. Na szczęście dla serwującego, nie jest to uznawane za błąd (po prostu trzeba powtórzyć serwis).

Jak liczyć punkty w tenisie ziemnym?

Warto zaznaczyć, że każdy gem rozpoczyna się od stanu 0:0. Załóżmy, że gracz serwujący zdobędzie trzy kolejne punkty. Wtedy na jego koncie pojawią się takie wartości: 15, 30 i 40. Zainkasowanie kolejnego oczka to już wygranie danego gema. Gra się do triumfu w dwóch setach (poza turniejami zaliczanymi do Wielkiego Szlema w przypadku panów), w których trzeba zdobyć minimum sześć gemów (chyba że mamy wynik np. 6:5, to trzeba wówczas wygrać jeszcze siódmego gema). Co dzieje się, jeśli np. wynik pojedynczego gema to 40:40? Wówczas gra się na przewagi. Aby wygrać daną partię, trzeba mieć co najmniej dwa punkty przewagi. Czyli serwujący lub odbierający musi triumfować w dwóch akcjach z rzędu. Ciekawostką jest to, że punkty serwującego są zawsze podawane jako pierwsze. Jeśli zatem wynik brzmi 15:30, to znaczy że na trzy akcje serwujący wygrał tylko jedną, a odbierający dwie.

artykuł sponsorowany