Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania, powinien zacząć od dokładnego przeliczenia wszystkich kosztów, aby nie okazało się, że rata kredytu będzie większa niż możliwości finansowe.
Nie jest to jednak jedyna rzecz, o której warto pomyśleć, aby nie stracić na kredycie hipotecznym.
- Wybór najlepszego kredytu hipotecznego
- Czy warto korzystać z rankingu kredytów?
- Zalety wynikające z regularnego nadpłacania kredytu
Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych rzeczy, jakie warto uwzględnić przy zaciąganiu takiego zobowiązania. Sprawdź poniższe porady i zobacz polecane kredyty hipoteczne dostępne w rankingu.
Wybór najlepszego kredytu hipotecznego
W przeciwieństwie do niewielkich kredytów ratalnych lub gotówkowych, które najczęściej spłaca się w ciągu dwóch-trzech lat, kredyt hipoteczny stanowi ogromne obciążenie dla budżetu. Należy więc podejść do tematu na spokojnie i nie podejmować pochopnych decyzji. Często popełnianym błędem jest próba załatwienia wszystkich formalności w sposób nieprzemyślany, aby tylko skorzystać z tymczasowej promocji oferowanej przez bank. Łatwo można wówczas popełnić kosztowny błąd i podpisać umowę na kredyt z niekorzystnym oprocentowaniem.
Pamiętaj, że o ile w przypadku małych pożyczek udzielanych na kilka lub kilkanaście miesięcy różnica w oprocentowaniu przełoży się na niewielkie odsetki, to przy kredytach hipotecznych zmiana oprocentowania nawet o pół procenta może przełożyć się na duże oszczędności. Wynika to z tego, że standardowo takie zobowiązania zaciągane są na okres 20, 25 lub 30 lat. W przeliczeniu na miesiące daje to od 240 do 360. Łatwo więc policzyć, że nawet różnica kilkudziesięciu złotych na jednej racie w tak długim okresie przełoży się na kilkanaście tysięcy oszczędności. W niektórych przypadkach zaoszczędzone kwoty mogą być jeszcze wyższe, bo czasami okazuje się, że różnica w racie pomiędzy ofertami dwóch banków wynosi nawet 100 lub 200 złotych.
Czy warto korzystać z rankingu kredytów?
Jak widać na tym przykładzie, opłaca się starannie wybrać kredyt. Co jednak zrobić w krótkim czasie porównać wiele różnych ofert? W tym celu można wybrać się do każdego z banków i poprosić o przygotowanie symulacji uwzględniającej kwotę, jaką klient chce pożyczyć oraz odpowiadający mu okres spłaty. Nie każdy znajdzie jednak czas na wizyty w kilku bankach.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc wspomniany ranking kredytów hipotecznych. Przede wszystkim zawiera on stale aktualizowaną bazę ofert. Nie ma więc ryzyka, że znajdą się w nim nieaktualne informacje. W celu porównania ofert wystarczy tylko podać kwotę kredytu (a więc tyle, ile chce się pożyczyć od banku) i wybrać okres spłaty, a wyszukiwarka zwróci wyniki w postaci najlepszych ofert. Każda z nich została opisana w taki sposób, że już na pierwszy rzut oka internauta może zobaczyć najważniejsze różnice pomiędzy ofertami. Możesz więc od razu zobaczyć, ile wyniesie prowizja banku, oprocentowanie kredytu oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Poznasz również kwotę raty, dzięki czemu będziesz mógł zastanowić się, czy taki kredyt ma w twoim przypadku sens i czy będziesz mógł go regularnie spłacać.
Zalety wynikające z regularnego nadpłacania kredytu
Świetnym pomysłem, na którego realizację wbrew pozorom może sobie pozwolić wielu kredytobiorców, jest regularne nadpłacanie nawet niewielkiej kwoty. Dzięki temu szybciej spłacisz kapitał, co przełoży się na niższe odsetki w skali całego kredytu. Jednocześnie nawet dwie nadpłacone rata kredytu w każdym roku sprawą, że już po dwunastu latach uda ci się skrócić całkowity okres spłaty o dwa lata.
(materiał partnera)