Liczba samochodów z roku na rok się powiększa, coraz rzadziej zdarzają się przypadki, że jedno auto przypada na mieszkanie. Małżonkowie coraz częściej posiadają odrębne pojazdy, dodatkowo ich dzieci po osiągnięciu pełnoletności również. Im więcej samochodów tym większe zapotrzebowanie na mechaników, więc jeśli rozmyślasz nad własnym biznesem, warto wziąć pod uwagę branżę motoryzacyjną.
Jak otworzyć swój warsztat samochodowy? Jest to złożony proces, trzeba uwzględnić w nim wiele czynników, aby zrealizować wszystko w należyty sposób od strony prawnej, ale też dobrze rozdysponować fundusze.
Czym zajmuje się warsztat samochodowy?
Prowadzenie takiej działalności jest równoznaczne z różnorodnymi naprawami, od drobnych prac mechanicznych jak np. wymiana klocków hamulcowych aż po bardziej skomplikowane naprawy jak wymiana rozrządu. Warto przed otwarciem takiej działalności sprecyzować zakres swoich usług, co pomoże w wyborze elementów wyposażenia. Warsztaty trudnią się w szeregu usług, do których zaliczają się:
- wymiana opon, wyważanie kół, naprawa dętek
- naprawy mechaniczne oraz elektryczne
- przeglądy techniczne
- przebudowa pojazdów, poprawianie osiągów
- lakierowanie elementów nadwozia
Jak założyć własny warsztat samochodowy krok po kroku?
Założenie takiego biznesu nie jest problematyczne w tym stopniu, że nie jest konieczna żadna koncesja czy też pozwolenie. Jednak musisz zacząć od formy prowadzenia warsztatu. Jedną z najczęściej wybieranych jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Od wybranej formy zależy instytucja, w której będziesz musiał zgłosić prowadzenie warsztatu. W przypadku JDG czy też spółki cywilnej będzie to CEIDG, jeśli wybierzesz inną formę, konieczne będzie zgłoszenie do KRS.
Kasa fiskalna
Osoby prowadzące firmę w branży motoryzacyjnej, muszą ewidencjonować sprzedaż. Usługi takie jak: badanie techniczne, wymiana opon, naprawa mechaniczna pojazdów muszą zostać wprowadzone do kasy fiskalnej.
Ponadto, jeśli chcesz prowadzić sprzedaż towarów czy też usług, które podlegają podatkowi VAT, zobowiązany jesteś do wcześniejszego złożenia deklaracji VAT-R, która daje możliwość bycia czynnym podatnikiem.
Określenie klasyfikacji
Wybór PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) jest bardzo istotny. W zależności od zakresu usług wykazuje się kody, które uwzględnia ta klasyfikacja. Sprzedaż części samochodowych czy nawet naprawy motocykli będą wymagały wykazania dodatkowych kodów.
Wybór formy opodatkowania
Na dokonanie tego wyboru składa się wiele czynników, czy właściciel warsztatu będzie wykonywał usług w budynku własnościowym, czy też wynajętym wpłynie to na wybór formy opodatkowania. Należy dostosować za i przeciw ryczałtu jak i ogólnej skali podatkowej do własnej sytuacji i dopiero wybrać korzystniejszą z opcji.
Składka ZUS
Każda z osób, które zaczynają działalność jednoosobową lub w postaci spółki cywilnej, muszą zgłosić się w ZUS. Częstym pytaniem początkujących przedsiębiorców, jest wysokość składki, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, z uwagi na to, że można wybrać dodatkowo dowolne ubezpieczenie chorobowe, lub w przypadku pierwszej działalności wybrać Mały ZUS, który będzie mniej inwazyjny dla Twojego portfela w początkowej fazie rozwoju firmy.
Wyposażenie warsztatu samochodowego
Już wiesz jak otworzyć swój własny warsztat samochodowy, ale jakie wyposażenie będzie konieczne na początku działalności, jeśli masz ograniczony budżet? Niektóre nisze wymuszają wyposażenie do pełnego świadczenia usług, świetnym przykładem jest warsztat wulkanizacyjny. Co zatem będzie istotne do prowadzenia warsztatu nastawionego głównie na naprawy mechaniczne?
- klucze płaskie i nasadowe
- śrubokręty
- meble warsztatowe lub wózki warsztatowe
- kompresor
- podnośnik
- wiertarka oraz wkrętarka
Otwarcie warsztatu – podsumowanie
Wybór klasyfikacji oraz formy opodatkowania jest ważnym aspektem, który będzie dotyczył księgowości oraz wysokości ponoszonych kosztów. Wybierz odpowiednie narzędzia dostosowane do świadczenia usług, aby zminimalizować koszty i nie wydawać niepotrzebnie środków, które można przeznaczyć w początkowym stadium biznesu np. na działania marketingowe. Więcej informacji o wyposażeniach warsztatu znajdziemy na stronie https://sklep.tiptopol.pl/porady/wyposazenie-warsztatowe-jak-do-tego-podejsc
materiał partnera