Odpływ zlewozmywaka, umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej może zatkać się w każdej chwili. Przyczyną bywają wady konstrukcyjne systemów kanalizacyjnych, ale najczęściej sami prowokujemy zatory, pozwalając na spływanie rozmaitych substancji takich jak resztki jedzenia.
Jak się uchronić przed problemami z kanalizacją i co robić, gdy odpływ się już zapcha?
Jak chronić odpływy przed zatkaniem?
Przede wszystkim przed włożeniem talerzy do zlewu wyrzuć do kosza pozostałości jedzenia. Roztopionego tłuszczu również nie powinno wlewać się do zlewu. Fusy z kawy lub herbaty to drobne substancje, które niestety mają tendencję do osadzania się na rurach ? szczególnie, gdy towarzyszy im tłuszcz, dlatego najlepiej, aby znalazły się w koszu. Panowie często golą się w łazience przed lustrem nad umywalką, a w efekcie drobne włoski osadzają się na rurach. Kobiety z kolei często czeszą się nad nią, więc w kanalizacji zbierają się kłębki materiału, który ją powoli zatyka. Podczas kąpieli w wannie lub kabinie prysznicowej wypadające włosy trafiają do odpływu. Posiadacze zwierząt takich jak psy zwykle nie myślą o tym, że kąpiel ich ulubieńców to kolejna porcja sierści i innych zanieczyszczeń trafiających wprost do kanalizacji. Dlatego należy pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich odpływów filtrami, czyli specjalnymi siteczkami, które zatrzymują znaczną część substancji i materiałów różnego rodzaju. Siteczko wystarczy później wyjąć i oczyścić. Mogłoby się wydawać, że mydło się rozpuszcza, więc w żaden sposób nie zagraża rurom, ale niestety po mydle w kostce pozostają osady. Często do odpływu przedostają się też jego nierozpuszczone kawałki, co jeszcze bardziej sprzyja oblepianiu ścian kanalizacji. Mydło w kostce najlepiej zastąpić mydłem w płynie.
Kiedy można zastosować środki chemiczne?
Gdy doszło do kompletnego zakorkowania odpływu, wtedy środki chemiczne okażą się nieskuteczne, ale warto najpierw spróbować tej metody. Trzeba pamiętać, aby zawsze zakładać gumowe rękawice, ponieważ środki chemiczne są żrące. Rękawice ochronią skórę przed negatywnymi skutkami ich działania. Preparaty chemiczne występują pod postacią płynów, żeli i granulek. Środek umieszcza się w odpływie, a następnie zalewa wrzątkiem ? szczegółowe instrukcje zawsze znajdują się na opakowaniu. Następuje natychmiastowa reakcja, pod wpływem której wydzielają się opary, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności. Po upływie 10-20 minut środek powinien udrożnić rury. Jeśli tak się nie stało, można użyć sprężyny do przepychania rur. W przypadku wanien i kabin prysznicowych czasem wystarczy wyjąć kratkę ściekową i usunąć zanieczyszczenia przy pomocy wyciora. Gdy wszystkie metody zawodzą konieczny jest kontakt z fachowcem ? można skorzystać np. z https://www.hydropomoc.pl. Hydraulik dysponuje nie tylko większą wiedzą, ale i profesjonalnymi narzędziami, dzięki którym możliwe jest usunięcie nie tylko zatoru, lecz również wszelkich awarii.
Wpływ preparatów chemicznych na żeliwne rury kanalizacyjne
Stare żeliwne rury kanalizacyjne są szczególnie wrażliwe na działanie środków chemicznych. Należy ich unikać, ponieważ sprzyjają szybkiej korozji. Gdy mamy do czynienia z zapchaniem rur żeliwnych, najlepiej rozwiązanie problemu od razu powierzyć w ręce fachowca.