W Niemczech żyje i pracuje wielu naszych rodaków. Część z nich wyjechała za chlebem wiele lat temu, aby zapewnić byt swojej rodzinie. Kraj naszych zachodnich sąsiadów nadal jest atrakcyjnym kierunkiem np. dla pracy sezonowej. Jednak nie tylko. Polacy pracują nawet po kilkadziesiąt lat, aby później wrócić do kraju i żyć na zupełnie innym poziomie. Ci, co pracują w Niemczech legalnie, zobowiązani są do rozliczenia podatku, a w wielu przypadkach na jego zwrot w dość dużej kwocie.
Niemiecki urząd skarbowy jest dość restrykcyjny dla podatników, którzy zapomną bądź w ogóle nie dostarczą wymaganych dokumentów w terminie. Kary mogą wynieść nawet kilka tysięcy euro, dlatego warto tego uniknąć wypełniając na czas zeznanie podatkowe.
Zeznanie podatkowe w Niemczech – od czego zacząć?
Rozliczenie podatku z Niemiec dla Polaków, którzy robią to po raz pierwszy może okazać się skomplikowane. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy m.in. biura podatkowego, które specjalizuje się w rozliczeniach zagranicznych. Dzięki temu nie będziemy musieli się o nic martwić – od wyliczenia zwrotu podatku po kontakt z urzędem w Niemczech i Polsce. W dzisiejszych czasach wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Wiele biur potrzebuje jedynie dokumentów np. karty podatkowej Lohnsteuerkarte, która potwierdza nasze wynagrodzenie w Niemczech.
Na zwrot podatku z Niemiec mogą liczyć tylko osoby, które pracowały w tym kraju w oparciu o umowę o pracę. Natomiast obowiązkiem rozliczenia podatkowego objęci są pracownicy, którzy przekroczyli dochód w kwocie 10 700 euro, mieli kilku pracodawców, jak również są emerytami bądź rencistami. Wszystkie wnioski i dokumenty powinny być dostarczone do Finanzamt do 31 maja bieżącego roku podatkowego.
Rozliczenie z Niemiec – otrzymaj zwrot podatku w dużej wysokości
Im szybciej wypełni się zeznanie podatkowe, tym pieniądze prędzej trafią na konto podatnika. Roczny dochód w okolicach 10 tys. euro może gwarantować zwrot 100% podatku. Jednak jego wysokość uzależniona jest od osiąganych dochodów, stanu cywilnego, sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania lub przysługujących ulg podatkowych. W Niemczech popularny jest tzw. Kindergeld – zasiłek rodzinny z Niemiec. To pomoc finansowa w postaci świadczeń socjalnych, którego celem jest eliminowanie nierówności społecznych. Rodzice mogą wykorzystać te pieniądze na zakup książek, ubrań lub zapisać dzieci na zajęcia dodatkowe. Zasiłek jest przyznawany niezależnie od sytuacji materialnej rodziny.
Zwrot podatku za pracę w Niemczech – złóż roczne zeznanie i odzyskaj pieniądze
Średni zwrot podatku dla Polaków to 1200 euro. W przeliczeniu na złotówki jest to dość pokaźna kwota do domowego budżetu. W zależności od osiąganych dochodów zwrot ten może być większy lub mniejszy. A czas oczekiwania? Rozpatrzenie wniosku trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy od momentu złożenia dokumentów. Podatnicy muszą więc uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na przelew bankowy z Finanzamt. Rozliczenie podatku z Niemiec najlepiej dokonać od razu po otrzymaniu karty podatkowej od pracodawcy. Wtedy pieniądze dotrą możliwie jak najszybciej.
materiał partnera