Jak szybko ujędrnić i nawilżyć skórę twarzy?

wp

Cząsteczki wody są niezbędne do zachowania młodo wyglądającej, jędrnej i pełnej blasku cery. Już niewielki deficyt nawilżenia zwiększa podatność skóry na podrażnienia i powstawanie niedoskonałości. Zauważasz objawy odwodnienia i zastanawiasz się, jak szybko nawilżyć skórę twarzy? Podpowiadamy!

 

Dlaczego nawilżanie idzie w parze z ujędrnianiem? 

Za gęstość i napięcie skóry odpowiadają jej podstawowe składniki budulcowe, takie jak kolagen i elastyna, które do zachowania prawidłowej funkcjonalności potrzebują szeregu witamin i minerałów, a także cząsteczek wody. 

Głębsze warstwy skóry zabezpieczone są przez naskórek. Jego komórki (keranocyty) ulegają stałej wymianie – stare obumierają i migrują na powierzchnię tkanek, po czym zostają zastąpione przez nowe. Prawidłowo proces keratynizacji trwa ok. 28 dni. Naturalna odnowa biologiczna skóry nie byłaby możliwa bez cząsteczek wody. Jeśli więc z różnych przyczyn dochodzi do odwodnienia naskórka, w konsekwencji na jego powierzchni tworzy się gruba warstwa rogowa, co widzimy w postaci suchych, często łuszczących się obszarów. Prawdziwy problem tkwi jednak w głębszych warstwach skóry, które w wyniku nadmiernej utraty wody wiotczeją, a to przyczynia się do przedwczesnego powstawania zmarszczek. 

Odwodniona cera traci też swoją naturalną ochronę – przez suchy naskórek łatwiej wnikają drobnoustroje i zanieczyszczenia. Na wysuszonych partiach kumulują się martwe komórki i sebum. To z kolei tworzy barierę, która utrudnia wnikanie składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach. Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy staje się też nieefektywny w kwestii ochrony przed promieniami UV, które uznaje się za jeden z głównych czynników przyspieszających starzenie się skóry. 

Jeśli więc chcesz ujędrnić skórę, w pierwszej kolejności zadbaj o jej intensywne nawilżenie. Bez wody każdy typ cery, również ta tłusta, cechuje się osłabieniem podstawowych składników skóry – elastyna i włókna kolagenowe stopniowo tracą elastyczność, stają się kruche, łatwiej ulegają uszkodzeniom i co ważne, nie regenerują się w odpowiednim tempie.  

Od tego zacznij nawilżanie skóry twarzy – usuwanie warstwy rogowej 

Szybkie nawilżenie i ujędrnienie skóry jest jak najbardziej możliwe. W pierwszej kolejności należy usunąć warstwę zrogowaciałego naskórka. Bez tego kroku żadne substancje aktywne zawarte w nawilżających kosmetykach nie będą miały szansy zadziałać tak, jak powinny.

Umyj więc dokładnie twarz i zastosuj peeling. Wybieraj produkty dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Gruboziarniste mieszanki wydają się najskuteczniejsze, ale przy cerze wrażliwej mogą spowodować więcej krzywdy niż pożytku. Jeśli Twoja cera nie toleruje mechanicznego złuszczania lub nie jest przyzwyczajona do takich zabiegów, postaw na łagodne peelingi enzymatyczne.  

Domowe zabiegi intensywnie nawilżające cerę 

Po dokładnym oczyszczeniu twarzy można przystąpić do jej nawilżania. Skóra pozbawiona warstwy rogowej z łatwością wchłania substancje aktywne. Warto jednak mieć na uwadze, że kosmetyki nie dotrą do jej głębszych warstw. Nawilżanie od zewnątrz opiera się głównie na stosowaniu preparatów, które mają właściwości wiążące cząsteczki wody, a także tych zabezpieczających powierzchnię skóry przed przeznaskórkową utratą wilgoci. O odżywienie skóry warto więc dbać także od wewnątrz, za pomocą zbilansowanej diety.  

Cera odwodniona najbardziej potrzebuje uzupełnienia elementów cementu międzykomórkowego. W kosmetykach najlepiej szukać ceramidów, kwasu hialuronowego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Po peelingu najlepiej zastosować maskę odżywczą dedykowaną skórze suchej. Codziennie natomiast należy aplikować krem o podobnym przeznaczeniu.  

Zabiegi estetyczne dedykowane odwodnionej, wiotkiej skórze 

Nadmierna suchość i utrata jędrności to jedne z najczęstszych problemów z cerą. Nie brakuje więc zabiegów, które oferuje niemal każda dobra klinika medycyny estetycznej w Warszawie. Warszawa oraz inne większe miasta to miejsca, gdzie bez problemu można znaleźć gabinety z szeroką ofertą.  

Aby usunąć zrogowaciały naskórek, można skorzystać np. z profesjonalnych peelingów chemicznych. Preparaty zawierające różnego rodzaju kwasy dobiera się do rodzaju cery oraz zamierzonych efektów. Po tego typu zabiegach cera staje się gładka, zmobilizowana do odnowy, a także gotowa do wchłonięcia składników aktywnych zawartych w kosmetykach stosowanych w dalszym kroku pielęgnacji. 

Nawilżenie i stymulację skóry osiąga się także dzięki jej nakłuwaniu i jednoczesnemu wprowadzaniu różnego rodzaju substancji nawilżających i odżywczych do jej głębszych warstw. Możliwości jest wiele. O szczegóły zabiegów możesz zapytać w wybranej klinice.

materiał partnera