Jak szybko zapamiętać słówka w języku obcym?

Jesteś w trakcie nauki języka obcego i masz problem z zapamiętaniem trudnych słówek? Powtarzasz problematyczne zwroty, jednak nie przynosi to efektów?

Mamy na to kilka prostych sposobów!

UCZ SIĘ PO KOLEI

Ilość słów w każdym z języków jest bardzo dużo, nie ma więc możliwości, aby uczyć się wszystkich jednocześnie! Podziel słówka na kategorie: im bardziej konkretne i okrojone, tym lepiej! Małe dawki wiedzy są szybciej zapamiętywane przez umysł. Ucz się po kolei, zacznij od kategorii, które lubisz najbardziej, albo tych, które przychodzą Ci z łatwością, aby nie zniechęcać się na starcie. Gdy opanujesz słówka z jednego zakresu, przejdź do kolejnego i tak do momentu, w którym zapamiętasz wszystkie!

WYPRÓBUJ FISZKI

Jednym ze sposobów uczenia się słówek na pamięć są fiszki. Wybierasz sobie słówka z danej kategorii i po jednej stronie małej karteczki umieszczasz nazwę w języku polskim, a z drugiej jej odpowiednik w języku, którego się uczysz. Karteczek robisz dokładnie tyle, ile słówek chcesz się nauczyć. Dzięki temu jednorazowo patrzysz tylko na jedno słówko, a nie na całą listę nieznanych wyrażeń. Przygotowanie fiszek własnoręcznie jest czasochłonne, więc jeśli dokucza Ci brak czasu skorzystaj z gotowych produktów, jak na przykład „FISZKI PLUS. Język Hiszpański. 1000 Najważniejszych Słów Dla Początkujących”. Co ważne, karteczki ze słówkami zazwyczaj są małe i łatwo je ze sobą zabrać, dzięki czemu możesz powtarzać problematyczne słówka zawsze, gdy znajdziesz na to chwilę!

BAW SIĘ W SKOJARZENIA

Sprawiające Ci trudność słówko zapisz na środku kartki – za równo wersję polską, jak i obcojęzyczną. Zastanów się z czym kojarzy Ci się dane słowo. Morze kojarzy się z lodami, solą i strojami kąpielowymi? Świetnie! Wypisz wszystkie skojarzenia w języku, który używasz na co dzień, ale także w tym, którego się uczysz wokół problematycznego słówka. Im zabawniejsze połączenia Ci wyjdą, tym, lepiej!

PISZ I RYSUJ

Wiele osób lepiej przyswaja wiedzę, jeśli kilka razy ręcznie przepisze to, czego musi się nauczyć. Jeszcze skuteczniejszy sposób polega na połączeniu pisania z rysowaniem! Zapisuj słówka w języku obcym i narysuj obok nich ich znaczenie, albo to, co Ci się z nimi kojarzy. Jeśli zapamiętasz rysunek, zapamiętasz też problematyczne słówko, które go opisuje!

UMIESZCZAJ SŁOWA W ZDANIACH

Oprócz samego zapamiętywania słówek bardzo ważna jest także umiejętność wykorzystywania ich w zdaniach. Ucząc się danych zwrotów zestawiaj je z innymi, twórz historie i rymowanki, pamiętając o prawidłowej odmianie wykorzystywanych wyrazów. Ucz się całych wypowiedzi, a nie tylko pojedynczych jej elementów, dzięki temu zaoszczędzisz czas! Co więcej, umiejętność praktycznego zastosowania zapamiętanych wyrazów pozwoli Ci na sprawne komunikowanie się z innymi osobami.

RÓB MAPY MYŚLI

Aby sprawnie posługiwać się językiem obcym oprócz znajomości podstawowych form słów trzeba też znać ich odmiany i części składowe. Stwórz mapę myśli! Zapisz wyraz na środku kartki i narysuj rozgałęzienia: rozłóż słowo na czynniki pierwsze, wypisz jego formy i one słówka z którymi często występuje. Możesz także dopisać tłumaczenie danego słówka, jego synonimy, przeciwieństwa i wszystko to co przyjdzie Ci do głowy. Im więcej tym lepiej!

ĆWICZ

Ostatni i najważniejszy krok: ćwicz! Podczas nauki języków obcych praktyka jest bardzo ważna. Wykorzystaj wolne chwile i ćwicz zawsze kiedy tylko masz taką możliwość. Trening czyni mistrza!

(materiał partnera)