Jak tanio podróżować za granicę?

Kto z nas nie marzył o fascynujących podróżach po całym świecie? Najczęściej jednak marzenia ograniczone są przez fundusze. Nie każdy może pozwolić sobie na drogie wakacje z biura podróży, które często kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych za osobę.

Okazuje się, że są jednak sposoby na to, by podróżować dużo taniej. Wystarczy nieco obniżyć swoje wymagania i standardy, odpowiednio szybko zaplanować i zarezerwować wakacje, a także… szukać okazji. Dowiedz się jak tanio i ciekawie zorganizować zagraniczny wyjazd.

Poszukaj taniego dojazdu.

Sporym kosztem całej wycieczki często w dużej mierze jest drogi dojazd. Koszty podróży można znacząco obniżyć, jeżeli podróżujemy w kilka osób, lub szukamy  biletów w atrakcyjnej cenie z wyprzedzeniem. Najpierw ustalmy, w jaki sposób chcemy dostać się do miejsca docelowego naszej podróży. Do wyboru w zależności od lokalizacji możemy mieć samochód, autobus, czy samolot.


Jeżeli wybieramy się w miejsce w Europie, stosunkowo niedaleko Polski, a także podróżujemy z grupą znajomych, warto pomyśleć o wyjeździe samochodem. Koszty zakupu paliwa rozkładają się wówczas na kilka osób, co już obniża koszt dojazdu. Jeżeli podróżujemy do krajów Europy Wschodniej, może być to korzystne rozwiązanie, ze względu na obowiązujące tam ceny paliwa. Zanim jednak wybierzemy się w podróż samochodem, warto z wyprzedzeniem sprawdzić ceny paliwa w danym kraju (lub po drodze), a także policzyć inne koszty na trasie — choćby opłaty za autostradę, a także eksploatację samochodu. Jeżeli nie boimy się długich podróży, warto przemyśleć też podróż autobusem. Część tak zwanych tanich linii oferuje atrakcyjne ceny biletów (już za kilkanaście złotych!), jeżeli kupimy je dużo wcześniej.

Jeżeli nasza podróż sięga dużo dalej lub po prostu zależy nam na czasie i komforcie podróży, warto zdecydować się na lot samolotem. Wbrew pozorom, nie musi on łączyć się z dużymi kosztami. Aby je zniwelować, warto korzystać z ofert tanich linii lotniczych, oraz atrakcyjnych promocji na przeloty. Często bilety są kilkukrotnie tańsze, jeżeli wybierzemy się na wyjazd w ciągu tygodnia, zamiast weekendowego wypadu. Warto mieć to na względzie, z uwagi, chociażby na konieczność zarezerwowania urlopu w pracy.

Gdzie spać, aby nie przepłacić?

Nocleg to również spora część całej ceny wycieczki, więc od jego standardu zależeć będzie łączny koszt podróży. Jeżeli podróżujemy w kilka osób, zwłaszcza z rodziną lub znajomymi, warto wybrać pokoje kilkuosobowe, które zwykle są dużo tańsze w przeliczeniu na osobę, niż jednoosobowe.

Oczywiście obiekty hotelowe zawsze będą dużo droższe niż te o niższym standardzie takie jak hostele. Jeśli nie przeszkadza nam odrobinę niższy standard, często możemy zaoszczędzić sporą część pieniędzy. Coraz popularniejsze staje się także podróżowanie kamperem. Wówczas śpimy w nim, bez konieczności wynajmowania noclegu. Przed wyjazdem do danego kraju koniecznie sprawdź obowiązujące ceny w obiektach noclegowych. Pamiętaj także, że obiekty oddalone od centrum zawsze będą dużo korzystniejsze cenowo, od tych bezpośrednio w środku miasta. Warto przemyśleć to rozwiązanie, zwłaszcza kiedy podróżujemy własnym pojazdem, lub jesteśmy w dobrze skomunikowanym mieście.

Jak zwiedzać, aby nie wydać majątku?

Turyści to łakomy kąsek dla wielu biur podróży, ale także lokalnych przedsiębiorców, którzy liczą na szybki zysk podczas wizyt obcokrajowców. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty podczas zwiedzenia, warto zapytać o atrakcje na miejscu lokalnych mieszkańców. Oczywiście niezbędna będzie w tym znajomość języków obcych, o czym warto pamiętać, zanim wyruszymy do obcego kraju. W większości państw obecnie już bez problemu dogadamy się po angielsku.

Zanim wyjedziemy za granicę, warto jednak odbyć Kurs Angielskiego Online. Pomoże on nam w podszlifowaniu umiejętności językowych i ułatwi komunikacje z mieszkańcami. Wówczas możemy zapytać, chociażby o darmowe atrakcje w okolicy, o których rzadko wspominają kolorowe przewodniki i ulotki. Część mieszkańców chętnie oprowadzi nas nawet samodzielnie po okolicy, przez co również ograniczymy koszty przewodników na miejscu.

Oczywiście im bardziej popularne obiekty tym często cena jest wyższa. Zamiast więc zwiedzać listę tak zwanych miejsc „must see”, lepiej wybrać się do mniej obleganych i popularnych obiektów, do których często wejście jest sporo tańsze.

Dużo zaoszczędzić możemy także na posiłkach. Nie musi to łączyć się z samodzielnym gotowaniem i robieniem kanapek. Warto jednak wybrać mniejsze lokalne gastronomiczne lub tak zwane bary mleczne, rezygnując z drogich prestiżowych restauracji. Niekiedy taniej będzie skorzystać z opcji noclegu wraz ze śniadaniem lub całodniowym wyżywieniem. Zanim zdecydujemy się na którąś z opcji, rozejrzymy się w internecie wśród przykładowych cen restauracyjnych oraz sklepowych.

(materiał partnera)