Jak utrzymać aktywny tryb życia po 65 roku życia?

Lekarze, dietetycy i psycholodzy biją na alarm, ostrzegając społeczeństwo przed jednym z najniebezpieczniejszych wrogów – otyłością. Ta bezwzględna choroba dotyka coraz większy procent społeczeństwa – bez względu na wiek, płeć i czynniki generatywne.

 
Obecne statystyki i przedstawione raporty informują, że w Polsce już co czwarty z nas zmaga się nadmiarem kilogramów.

Postępująca otyłość i coraz większy odsetek zachorowań to wina złożonej etiologii choroby. To ona nie pozwala jednoznacznie podać czynnika determinującego. Dotychczasowe, wieloletnie badania wskazują, że nadwaga to wynik nawyków żywieniowych, chorób towarzyszących, skłonności genetycznych itd.


Nic więc dziwnego, że obok budowania prawidłowych nawyków żywieniowych, niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Tylko jak ją utrzymać, gdy organizm stawia opór?

Pierwsze kroki

Według światowej organizacji zdrowia – WHO – po 60 roku życia organizm człowieka spotyka się z poważnymi ograniczeniami i zmianami na tle układu poznawczego, hormonalnego i układu ruchu. Podczas ogólnego starzenia się organizmu jako pierwszy zmianom ulega móżdżek – element mózgu odpowiedzialny za skoordynowanie ruchów.

Pomimo tych zmian 60-latkowe nadal potrafią być niezwykle aktywną grupą społeczną, chociaż- musimy przyznać – odsetek regularnie uprawiających sport jest stosunkowo niewielki.

Aby to zmienić należy uzmysłowić sobie, iż aktywność ruchowa znajduje się na pierwszym miejscu piramidy żywienia, deklasując tym samym warzywa, owoce i węglowodany złożone. Umiejscowienie jej na tej liście to wynik wielu kampanii społecznych, które głosiły, iż nawet niewielki, codzienny ruch potrafi pozytywnie wpłynąć na m.in. glikemię organizmu. Już 6 tysięcy kroków dziennie wystarczy, aby poprawić krążenie, wzmocnić kręgosłup i co najważniejsze – zbudować nawyk zdrowszego, aktywniejszego trybu życia.

Jaki sport wybrać?

Determinantem do wybrania najodpowiedniejszej aktywności powinna być przede wszystkim nasza pasja i autentycznie wzbudzane, pozytywne emocje. Sport nie powinien być karą czy przymusem, jeśli ma być stałym elementem naszego dnia. Zastanów się więc co sprawia ci przyjemność, jaka dyscyplina sportowa pozwoli ci na aktywność przez cały rok i co na to ewentualne przeciwskazania zdrowotne?

Osoby starsze zdecydowanie najczęściej podejmują się aktywności w postaci:

  • Nording – walking, który dzięki pionowym kijkom pozwala odciążyć kręgosłup podczas długotrwałych spacerów,
  • Basen – w tym aqua aerobik. Wyporowość wody umożliwia wykonywanie sekwencji ćwiczeń, które sprawiają trudność w innym środowisku,
  • Spacery – minimum od 3500 do 6000 kroków dziennie,
  • Domowe ćwiczenia – przypominające rehabilitację w ośrodkach zdrowia. Wiele niezbędnych narzędzi do treningów w zaciszu własnego lokum znajdziesz na https://www.pomocedlaseniora.pl/
  • Praca w ogrodzie – będąca idealnym połączeniem prostych ćwiczeń siłowych i cardio.

Oprócz powyższych propozycji możesz podjąć się wielu innych aktywności, pod warunkiem, że ta nie wpływa negatywnie na Twój stan zdrowia. Dlatego też, wszelkie aspekty dotyczące podejmowanego wysiłku dobrze jest skonsultować z lekarzem prowadzącym, po wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Dlaczego warto?

Sport to mieszanka wielu zalet, których wynikiem jest poprawa samopoczucia, kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Regularna aktywność jest źródłem endorfin – hormonów peptydowych, wpływających na stany emocjonalne. Uczucie szczęścia wywołanego endorfinami jest niemalże tak silne jak działanie morfiny. Nic więc dziwnego, że wśród miłośników sportu mówi się o uzależnieniu od aktywności i wywołanego w ten sposób uczucia spełnienia.

Wytwarzane endorfiny pojawiają się w mózgu i rdzeniu kręgowych, stąd autentycznie uczucie zadowolenia i szczęścia, które z kolei przekłada się na większą pewność siebie.

Ponadto, co zostało już wspomniane, aktywność realnie przekłada się na poprawę stanu zdrowia. Pod tym hasłem mamy na myśli poprawę odporności organizmu, zmniejszenie ryzyka chorób serca, poprawienie funkcjonowania układu krwionośnego oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Aktywność fizyczna (np. w postaci regularnych spacerów) przyczynia się do dotlenienia mózgu, co z kolei poprawia jego sprawność, zmniejszając ryzyko demencji starczej. Dotlenienie cząsteczek tlenu niweluje anemię, która przyczynia się do uczucia marazmu, do obrzęków i częstych przeziębień, co w przypadku seniora może znacząco wpłynąć na jego ogólny stan zdrowia.

Ostatnim, solidnym argumentem przemawiającym za aktywnością fizyczną, jest realna poprawa układu ruchu, co z kolei przyczynia się do większej sprawności i samodzielności. Proste zajęcia w połączeniu z dodatkową pomocą – taką jak https://www.pomocedlaseniora.pl/1206-schodki-do-wanny czy https://www.pomocedlaseniora.pl/1211-krzesla-prysznicowe – pozwalają seniorowi wykonywać codzienne czynności, bez uporczywego bólu stawów.

(materiał partnera)