Jak uzyskać wyciąg z konta?

Wyciąg z konta bankowego może przydać nam się w wielu sytuacjach, między innymi w momencie, gdy będziemy starać się o kredyt hipoteczny. To także dobry sposób na kontrolowanie własnych wydatków i sprawdzanie czy nie wydajemy zbyt wiele lub czy odpowiednio oszczędzamy. Kto i kiedy może ubiegać się o wyciąg z konta bankowego?

 
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak uzyskać wyciąg z konta bankowego
  • po co nam wyciąg z konta bankowego
  • czym się różni wyciąg papierowy od wyciągu elektronicznego

Bankowość internetowa to znaczne ułatwienie dla wszystkich klientów banków. Jednak często bywa to dość złudne, ponieważ mamy łatwą dostępność do róż tych instrumentów finansowych i z łatwością możemy zamówić kartę kredytową czy kartę debetową, możemy założyć lokatę lub konto oszczędnościowe. Wszystko zależy od tego jakie produkty finansowe wybierzemy. Z jednej strony możemy łatwo wpędzić się w długi, a z drugiej strony łatwo oszczędzać. Dlatego warto co jakiś czas poprosić bank o wyciąg z konta bankowego, aby kontrolować swoje przepływy pieniężne. Czy prośba o wyciąg bankowy jest spełniana w krótkim czasie? Kiedy i gdzie można złożyć prośbą o wyciąg bankowy?

Kto może uzyskać wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg z konta bankowego jest stosunkowo łatwo uzyskać. Wystarczy złożyć wniosek w banku o wydanie wyciągu bankowego obejmującego dowolny przedział czasowy. Taki wniosek najczęściej złożymy przez Internet w swojej bankowości internetowej, w panelu rachunku lub w zakładce zawierającej zestawienia operacji (najczęściej jest to po prostu historia rachunku bankowego). W ten sposób bardzo szybko uzyskamy wyciąg z danego rachunku bankowego wygenerowany przez system bankowości internetowej. Jak wspominaliśmy jest on nam potrzebny między innymi do uzyskania kredytu hipotecznego lub innego kredytu. Wszystko zależy od wymagań banku. Takiego wyciągu z konta bankowego mogą także wymagać od nas prywatne firmy pożyczkowe, w zależności od tego o jaką pożyczkę się ubiegamy.

Na wyciągu znajdują się wszystkie informacje dotyczące wpłat na nasze konto oraz wypłat jakie z niego robimy. Chodzi między innymi o przelewy internetowe jak i korzystanie z karty debetowej lub kredytowej i bankomatu. Dzięki temu dokładnie widać, ile na co wydajemy i ile zarabiamy.

Wyciągi bankowe są także bardzo przydatne, jeśli chcemy skrupulatnie notować nasze wydatki i sprawdzać czy nie wydajemy za dużo i czy możemy oszczędzić więcej. Jest to szczególnie przydatne, jeśli korzystamy z kilku banków i musimy porównać transakcje bp. z konta Banku Pocztowego, konta PKO BP, konta Alior Bank i innych.

Więcej informacji na ten temat w poradniku http://lokatowy.pl/wyciag-z-konta-bankowego/.

Wyciąg z karty kredytowej – czym różni się od wyciągu z konta bankowego?

Wyciąg z karty kredytowej jest bardzo podobny do wyciągu z konta bankowego. Na nim także znajdziemy zestawienie operacji kartą kredytową, informacji dotyczących ewentualnych obciążeń karty i wielkości zadłużenia. To także informacja dla banku, jeśli ubiegamy się o kredyt, bo jak wiadomo, debet na koncie czy karta kredytowa to także obciążenie finansowe mogące wpływać na naszą zdolność kredytową. Warto więc, nawet jeśli nie ubiegamy się o żaden kredyt, poprosić od czasu do czasu o wyciąg z karty kredytowe. Będziemy wtedy wiedzieć jakie mamy wydatki i czy rzeczywiście możemy je ponosić czy jednak powinniśmy z nich zrezygnować.

Jak pobrać wyciąg z rachunku bankowego w bankowości elektronicznej?

Wyciąg z konta możemy otrzymać w wersji papierowej lub elektronicznej. W większości przypadków zdecydowanie lepsza jest ta druga opcja. Po pierwsze, elektroniczna wersja wyciągu z konta bankowego jest zawsze darmowa. Wygenerowanie papierowej wersji może nas kosztować nawet powyżej 10 złotych. Elektroniczny wyciąg z konta bankowego jest znacznie bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Co najważniejsze, aby pobrać wyciąg w bankowości elektronicznej nie musimy czekać, aż listonosz dostarczy nam przesyłkę. Wyciągi elektroniczne są bowiem dostepne chwilę po wygenerowaniu przez system niezbędnych danych. Wystarczy pobrać wygenerowany wyciąg i przesłać go do odpowiedniej instytucji, na przykład banku zajmującego się analizą wniosku kredytowego.

Standardowo wyciąg z konta bankowego przesyłany jest w formacie .pdf. Jeśli jednak chcesz pobrać wyciąg w innym formacie, większość banków oferuje taką możliwość w systemie bankowości internetowej.

Mając pobrane i przeanalizowane wyciągi, możemy spokojnie zasiąść nad naszymi finansami, zredukować nadmierne koszty, a do pomnożenia oszczędności wykorzystać informacje o lokatach dostępne w porównywarkach lokat.

materiał partnera