Okulary i soczewki kontaktowe to dobry sposób na skorygowanie wady wzroku, jednak nie każdy czuje się w nich komfortowo na dłuższą metę. Marzysz o tym, żeby widzieć wyraźnie bez szkieł? Rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku – mało inwazyjny zabieg okulistyczny, który daje szansę na całkowite pozbycie się krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu. Na czym polega ta procedura? Jakich efektów można się po niej spodziewać?
Co to jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku, nazywana też laserową chirurgią refrakcyjną, to zabieg, którego celem jest precyzyjne i mało inwazyjne usunięcie wady wzroku poprzez prawidłowe skupienie obrazu na siatkówce. Procedura przeprowadzana jest na rogówce – najbardziej zewnętrznej warstwie oka. Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki przy pomocy lasera, dzięki czemu promienie świetlne, wpadające do oka, mogą skupić się bezpośrednio na siatkówce.
Jakie wady wzroku są korygowane laserem?
Wady wzroku, jakie pozwala redukować laserowa korekcja wzroku to: krótkowzroczność, astygmatyzm i nadwzroczność. W zależności od zastosowanej metody zakres wad sferycznych możliwych do skorygowania przy pomocy lasera mieści się w przedziale od -10,0 do +6,0 dioptrii w przypadku krótko- i dalekowzroczności oraz do 6,0 dioptrii cylindra w przypadku astygmatyzmu. Laserowa korekcja krótkowzroczności opiera się na spłaszczeniu rogówki w centralnej części oka, a dalekowzroczności – na jej uwypukleniu.
Laserowa korekcja wzroku – przebieg zabiegu
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku odbywa się wizyta kwalifikacyjna, składająca się z szeregu badań, które pozwalają na uzyskanie wszystkich niezbędnych parametrów oczu. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie metody i zakresu zabiegu. Wszystkie badania trwają od 1,5 do 3 godzin. Po pozytywnym zakwalifikowaniu się do laserowej korekcji wzroku można odbyć zabieg w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
Procedura jest szybka, trwa zaledwie kilkanaście minut, jednak pobyt w klinice może przedłużyć się do około 3 godzin, ponieważ konieczne jest odpowiednie przygotowanie do procedury oraz odpoczynek po jej zakończeniu. Laserowa korekcja wzroku odbywa się w znieczuleniu miejscowym specjalnymi kroplami, a Pacjent jest w stałym kontakcie z chirurgiem. Na oko zakładana jest rozwórka, która zapobiega mruganiu. Następnie lekarz wykonuje minimalne nacięcie w rogówce, co może być odczuwalne jako lekki nacisk. W tym celu posługuje się laserem ekscymerowym lub femtosekundowym (w zależności od wskazania).
Przez kilka godzin po laserowej korekcji wzroku można odczuwać lekkie szczypanie i pieczenie oczu. Przez następne dni i tygodnie należy sumiennie stosować się do zaleceń pozabiegowych przekazanych przez lekarza. Kolejnego dnia odbywa się konsultacja kontrolna, a następne: po miesiącu, 3 miesiącach i 12 miesiącach.
Efekty laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wzroku to sposób na długotrwałą poprawę widzenia. Właściwie dobrany zabieg, poprzedzony szczegółową diagnostyką, pozwala na skorygowanie wzroku na wiele lat. Wykluczenie wszystkich schorzeń i czynników, mogących mieć wpływ na pogorszenie widzenia w przyszłości, jest kluczowe dla skuteczności laserowej korekcji wzroku. Istotne jest również stosowanie się do zaleceń lekarskich po zabiegu. Należy pamiętać w szczególności o ochronie przeciwsłonecznej oczu, stosowaniu kropli nawilżających oraz okresowych badaniach kontrolnych.
Efekty zabiegu odczuwalne są bardzo szybko – poprawę widzenia można zauważyć już kolejnego dnia. Nowoczesne metody korekcji wzroku pozwalają na błyskawiczny powrót do aktywnego trybu życia. Trzeba jednak mieć świadomość, że pełna regeneracja oka po zabiegu może potrwać nawet kilkanaście miesięcy i w tym czasie należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Zalecenia te mogą różnić się w zależności od zastosowanej metody, leczonej wady wzroku czy wieku Pacjenta.
materiał partnera