Jak wygląda zabieg nakładania licówek?

wp

Zakładanie licówek na zęby to procedura, na którą najczęściej decydują się osoby z problemem pożółkłych, uszkodzonych, nierównych zębów. Na zabieg ten zgłaszają się również pacjenci, którzy borykają się z nieestetycznie wyglądającymi przestrzeniami między jedynkami lub szukają skutecznej metody eliminacji dokuczającej im na co dzień wady zgryzu. Samo przygotowanie do zabiegu, jak i jego przeprowadzenie może wymagać kilku wizyt w gabinecie stomatologicznych, co uwarunkowane jest ustaleniami między pacjentem a specjalistą oraz oczekiwaniami dotyczącymi finalnych rezultatów względem uśmiechu. Jak wygląda nakładanie licówek?

 

Jak zakłada się licówki — zabieg krok po kroku

Licówki zakładanie na samym początku poprzedzone jest wnikliwym wywiadem, na którego podstawie można stwierdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia procedury.

Stomatolog upewni się, że stan uzębienia jest prawidłowy oraz że nie występują zbyt duże odchylenia od normy, takie jak zaawansowane wady zgryzu i uzębienia, które przykładowo mogą wymagać wdrożenia leczenia ortodontycznego. Przeciwwskazaniem jest również próchnica, zapalenia ropne zębów, przyzębia, dziąseł i inne stany zapalne, które wymagają wcześniejszego wyleczenia. Może również pojawić się potrzeba wykonania panoramicznego zdjęcia jamy ustnej.

Następny krok to wykonanie odcisku, formy, która stanowi podstawę do produkcji licówki zębów idealnie dopasowanych pod konkretne potrzeby i oczekiwania pacjenta. Stworzeniem licówki na zęby zajmuje się współpracujący ze stomatologiem protetyk.

Stomatolog musi również przygotować zęby przez ich wcześniejsze piaskowanie w celu pozbycia się kamienia i osadu nazębnego.

Jeżeli wszystko jest w porządku, stomatolog przechodzi do szlifowania szkliwa. Zatem czy zakładanie licówek jest bolesne? Procedura ta może wprowadzać w lekki dyskomfort, jednak jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Ponadto zeszlifowywana warstwa to nie więcej niż pół milimetra szkliwa.

Licówki — jak wygląda ich zakładanie?

Na ile zębów zakłada się licówki? To jedna z kwestii, która determinuje liczbę koniecznych w gabinecie stomatologicznym wizyt. W zależności od potrzeb można zdecydować się na licówki na jedynki i dwójki, choć niektórzy pacjenci poddają się procedurze wykonania licówek na całe uzębienie.

Na prawidłowo oczyszczone i przygotowane uzębienie nakładany jest specjalistyczny klej oraz wspomniana licówka — przeprowadzane jest jej scementowanie i utwardzenie z pomocą przeznaczonej do tego celu lampy. Po kilku sekundach naświetlania stomatolog może jeszcze upewnić się, czy licówka zęba przylega prawidłowo i ponownie potraktować ją wspomnianą lampą, doprowadzając do całkowitego zespolenia zęba z nakładką. Efekt i rezultat widoczny jest od razu po skończeniu całej procedury.

Jak wygląda dobór licówek i ich wykonanie?

Wspomniany wycisk niezbędny jest w wykonaniu licówek, które jednak nie od razu są przymocowywane do naturalnych zębów pacjenta. Wykonane odlewy poddawane są wpierw symulacjom, dzięki którym łatwiej określić, czy dany model będzie pasował do konkretnego pacjenta i czy licówki będą wygodne w noszeniu i użytkowaniu. W takim modelu uwzględnia się kształt licówek oraz ich kolor.

Pacjent może zostać poproszony o tymczasowe noszenie licówek zastępczych na czas przygotowania tych prawidłowych oraz w celu upewnienia się, że tymczasowy model jest wygodny i komfortowy na co dzień. Na wizycie u stomatologa lekarz wraz z pacjentem omawiają ewentualne poprawki i zmiany, dzięki którym możliwe jest jeszcze lepsze dopasowanie licówek.

Procedura zakładania licówek może być czasochłonna, jednak decydując się na nią, warto poświęcić swój czas na dobór optymalnego i indywidualnie dopasowanego rozwiązania. Maksymalny komfort noszenia nakładek jest niezbędny, ponieważ po zeszlifowaniu szkliwa nie ma możliwości jego naturalnej odbudowy, dlatego licówki będą towarzyszyć pacjentowi przez resztę życia. Jest to zatem decyzja, która wymaga gruntownego zastanowienia i współpracy wyłącznie z doświadczonym specjalistą w tym obszarze.

materiał partnera