Jak wyglądał barbarzyński wojownik pochowany w Pławniowicach. Wykład (TV)

Wykład dotyczący najciekawszych odkryć archeologicznych na terenie powiatu już w sobotę.

Dla większości mieszkańców Gliwic najbardziej rozpoznawalnym znaleziskiem związanym z prahistorią powiatu jest eksponowany w muzeum szkielet mamuta wielkiego pochodzący z kopalni piasku w okolicach Pyskowic. Jednak ten ?skarb? paleontologiczny tylko w ułamku pokazuje dawne dzieje regionu.

[flashvideo file=”http://www.24gliwice.pl/tv/20130417_muzeum.flv” /]Realizacja: Łukasz Gawin.


O innych, równie fascynujących odkryciach archeologicznych dokonanych na terenie powiatu, począwszy od znalezisk z epoki kamienia aż po czasy nowożytne czyli do XVI-XVII wieku ? w sobotę, 20 kwietnia opowie w Willi Caro Monika Michnik, archeolog Muzeum w Gliwicach. Początek o godz. 16.00.

Powolne odkrywanie tajemnic okolic Gliwic zapoczątkowano już pod koniec XIX wieku, kiedy pojedyncze znaleziska archeologiczne były nie lada sensacją. Współcześnie, po licznych badaniach archeologicznych jesteśmy w stanie w dużym stopniu zrekonstruować przeszłość naszego regionu.

Podczas sobotniego wykładu Monika Michnik przywołując najciekawsze archeologiczne odkrycia, opowie o zwyczajach pogrzebowych łużyczan, życiu codziennym mieszkańców osady z okresu wpływów rzymskich w Łanach, a także o tym, jak wyglądał barbarzyński wojownik pochowany w okolicach Pławniowic. Poprzez zabytki archeologiczne poznamy codzienność na zamku rycerskim w Chudowie oraz standard życia szlachcica na dworze w Kozłowie.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

źródło: Muzeum w Gliwicach