Jak zamontować filtr do akwarium? Poradnik krok po kroku

Wiele osób martwi się, czy dadzą radę zamontować filtr do akwarium, lecz instalacja tego elementu nie powinna stanowić problemu, jeśli dokładnie poznają teorię, zdobywając wiedzę, jaki filtr akwariowy kupić, jaką pełni on rolę i dlaczego jest tak ważny w prawidłowym funkcjonowaniu zbiornika.

 

Po co nam filtr wody do akwarium?

Nie sposób wyobrazić sobie nawet niezbyt rozbudowanego akwarium dla początkujących bez urządzenia, które będzie filtrować do niego wodę. Bez niego woda wewnątrz zbiornika szybko uległaby zanieczyszczeniu, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia ryb.

Wyróżniamy trzy rodzaje filtracji wody:

  • mechaniczną (usuwanie resztek pokarmu, odchodów z wody),
  • chemiczną (wychwytywanie z wody resztek lekarstw, zanieczyszczeń chemicznych tj. metali ciężkich i toksyn),
  • biologiczną (usuwanie bakterii, szkodliwych fosforanów i azotanów).

Z każdym rodzajem powyższych zanieczyszczeń powinien poradzić sobie filtr do akwarium.

Filtry akwariowe – poznaj ich rodzaje

Od wielkości zbiornika, jego budowy zależy, jaki rodzaj filtra do akwarium musisz zakupić — a wybór wcale nie jest prosty…

  • Filtry wewnętrzne

To najczęściej wybierane rodzaje filtrów akwariowych zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych akwarystów. Jak sama nazwa wskazuje, ich szczególną cechą jest montaż wewnątrz zbiornika. Urządzenie musi być zanurzone w wodzie, umieszczając je na ścianie akwarium za pomocą specjalnych przyssawek. Wykonują pełną filtrację, zarówno tę biologiczną, mechaniczną i chemiczną, skutecznie radząc sobie nawet z trudnymi zanieczyszczeniami, dbając o przejrzystość wody. Wiele z nich posiada dodatkowy plastikowy pojemnik, który wyłapuje większe zanieczyszczenia, ale dobrej jakości filtr wewnętrzny doskonale poradzi sobie również z bakteriami, które nie są widoczne gołym okiem.

Zaletą filtrów wewnętrznych jest ich cena – znacznie mniejsza niż w przypadku tych montowanych na zewnątrz, lecz osoby, które nie są ich zwolennikami, narzekają, że zajmują dość sporo miejsca i psują efekt wizualny zbiornika. Oczywiście to duży minus, który można jednak obejść, zakrywając filtr wewnętrzny bujną roślinnością.

  • Filtry zewnętrzne

Zamontowane poza zbiornikiem zewnętrzne filtry do akwarium nie są zanurzone w wodzie, przez co zupełnie nie ingerują w środowisko ryb oraz nie przeszkadzają w ich obserwacji. Ponieważ nie są tak ograniczone pod kątem wielkości jak wewnętrzne filtry, mają znacznie większą pojemność filtracyjną, doskonale radząc sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi, biologicznymi i chemicznymi. Ich montaż polega na umieszczeniu ich w szafce akwariowej, połączeniu z wężykami, przez które woda zasysa się i czyści. Kupując filtr do akwarium zewnętrzny, spotkasz się z dodatkowym podziałem na filtr kubełkowy i kaskadowy.

Nowoczesne filtry kubełkowe posiadają kilka komór, do których wstawia się wkłady filtracyjne, które jeszcze lepiej oczyszczają wodę. Te kaskadowe, zwane przelewowymi, zazwyczaj posiadają skimmer, który dodatkowo oczyszcza taflę wody.
Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością, lecz to kaskadowe szczególnie polecane są do małych i średnich akwariów.

Gdzie kupić nowoczesne filtry akwariowe?

Gdy na rynku dostępnych jest tak wiele nowoczesnych i wielofunkcyjnych modeli, warto zainwestować w ten element urządzenia akwarium, tak aby mieć pewność, że woda będzie bezpieczna dla wszystkich mieszkańców zbiornika. Szczególnym zaufaniem cieszą się filtry akwarystyczne od Aquario, które wyróżniają się nie tylko wysoką wydajnością, ale także łatwym montażem. Sklep oferuje także szeroką gamę dodatków i części zamiennych do filtrów, a także wkłady filtracyjne.

Korzystając z profesjonalnego sklepu online dla akwarystów, zyskujesz pewność, że otrzymasz nie tylko dobrej jakości sprzęt, ale także fachową odpowiedź na wiele pytań, np. jak zamontować filtr do akwarium czy jaki jego rodzaj będzie najlepszy dla twojego zbiornika.

materiał partnera