Jaka młotowiertarka do kucia? O funkcjonalności i efektywności przesądza kilka parametrów

Robienie otworów w twardych materiałach nie nastręczy nam żadnych trudności, jeśli pod ręką będziemy mieli odpowiednie narzędzia.

Jednym z nich jest młotowiertarka, którą można wykorzystać także do dłutowania i kucia. Jaka młotowiertarka będzie najlepszym rozwiązaniem?

Młotowiertarka – najważniejsze parametry

1. Moc – to jeden z podstawowych parametrów, który determinuje przede wszystkim to, jak długo urządzenie jest w stanie pracować bez konieczności wyłączania go. Przesądza również o tym, jaką twardość może mieć materiał, w którym wiercimy.

Moc wpływa również na energię oraz częstotliwość udaru pneumatycznego, który pozwala uzyskać silny docisk do obrabianej powierzchni przy użyciu jedynie minimalnej siły użytkownika, co zwiększa komfort pracy u sprawia, że staje się ona łatwiejsza.

Jeżeli szukamy urządzenia przeznaczonego do amatorskiego użytku, możemy zdecydować się na sprzęt nieprzekraczający mocy 1000W. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej profesjonalnej młotowiertarki, jej moc musi przewyższać 1000W.

2. Energia udaru – to najważniejszy spośród wszystkich parametrów. Wpływa on na funkcjonalność i wszechstronność urządzenia. Im większa energia udaru, tym sprzęt działa wydajniej, co oznacza, że lepiej radzi sobie z twardymi materiałami. Na rynku dostępne są trzy kategorie produktów o energii udaru:

  • do 5 J – młotowiertarki te przeznaczone są głównie do prac amatorskich,
  • do 10 J – sprzęt ten dobrze poradzi sobie ze skuwaniem betonu,
  • do 65 J – są to niezwykle wydajne urządzenia, pozwalające nawet kruszyć i wyburzać bardzo twarde materiały.

3. Metody pracy – wybierając młotowiertarka należy zwrócić uwagę na to, w jakich trybach może pracować. Im jest ich więcej, tym bardziej wszechstronny sprzęt mamy. Oto najczęściej spotykane tryby:

  • kucie (dłutowanie) – jest to funkcja szczególnie przydatna podczas tworzenia w ścianie bruzd, w tym tych przeznaczonych pod przewody elektryczne. W tym trybie obraca się jedynie udar.
  • wiercenie z udarem – pozwala na robienie otworów twardych materiałach. Wówczas w urządzeniu obraca się nie tylko udar, ale również wiertło.
  • wiercenie bez udaru – ten tryb pracy pozwala na robienie otworów w stosunkowo miękkich materiałach, takich jak drewno i metal. Wówczas wykorzystywane jest samo wiertło.

Najlepiej wybrać młotowiertarkę, która oferuje wszystkie powyższe funkcje. Wówczas jest to sprzęt o wielu zastosowaniach, który może być wykorzystywany podczas wykonywania różnorodnych prac budowlanych i obróbki materiałów takich, jak drewno, cegła, kamień czy też beton.

4. Sposób zasilania – na rynku dostępne są dwa rodzaje młotowiertarek:

  • młotowiertarka zasilana sieciowo (elektrycznie) – to najczęściej wybierana opcja, zwłaszcza jeśli zależy nam, aby zyskać urządzenie w pełni profesjonalne, przeznaczone do zaawansowanych i długotrwałych prac w warunkach dużego obciążania. Tego typu młotowiertarki zwykle charakteryzują się bowiem lepszymi parametrami mocy i energii udaru, dzięki czemu są wydajniejsze. Decydując się na młotowiertarkę zasilaną elektrycznie, musimy koniecznie sprawdzić, czy długość przewodu zasilającego jest odpowiednia. Zbyt krótki kabel zmusi nas do stosowania przedłużacza, zbyt długi z kolei może się plątać.
  • młotowiertarka zasilana akumulatorowo – jest to opcja rzadziej wybierana. Głównie z uwagi na gorszą wydajność działania. W przypadku zastosowań amatorskich może się jednak sprawdzić. Zaletą urządzeń tego typu jest brak kabla, który ogranicza swobodę ruchu.

Inne istotne parametry

Wybierając młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Istotna jest częstotliwość (częstość) udaru. Jest to parametr, który, obok energii udaru, determinuje efektywność urządzenia. Im wyższą wartość osiąga częstotliwość udaru, tym lepiej. Oznacza to, iż sprzęt jest bardziej wydajny, przez co działa efektywniej.

Jeżeli szukamy wiertarki do zastosowań profesjonalnych przydatnymi opcjami będą funkcję regulacji liczby obrotów i zmiana ich kierunków. Zwiększają one bowiem funkcjonalność urządzenia. Druga funkcja jest szczególnie istotna, jeśli chcemy wykorzystywać sprzęt jako zwykłą wiertarkę.

Przydatną funkcją jest również redukcja drgań. Jest to opcja szczególnie przydatna podczas intensywnych i długotrwałych prac z twardym materiałem. Młotowiertarka generuje wówczas drgania, które mają negatywny wpływ na zdrowie użytkownika. Warto się zatem przed tym odpowiednio zabezpieczyć, wybierając młotowiertarkę redukującą drgania. Jeżeli szukamy dodatkowej ochrony, warto zdecydować się na sprzęt wyposażony w specjalnie skonstruowane rączki, które minimalizują szkodliwy wpływ drgań.

Warto również zwrócić uwagę na typ uchwytu. Młotowiertarki mogą być wyposażone w dwa typy uchwytów, umożliwiające szybką wymianę osprzętu bez konieczności używania w tym celu narzędzi. Oto one:

  • SDS-Plus – średnica uchwytu wynosi 10 mm. Jest to jedna z najpopularniejszych opcji.
  • SDS-Max – średnica uchwytu wynosi 18 mm. Stosowany jest on podczas cięższych prac z wymagającymi materiałami. Warto zaznaczyć, iż wiertła SDS umożliwiają wykorzystanie większej mocy, co przekłada się na efektywniejsze i sprawniejsze działanie urządzenia.

Decydując się na kupno młotowiertarki, musimy się przyjrzeć wielu istotnym parametrom, które przesądzają o jej funkcjonalności, efektywności i wydajności. Ważne jest również to, czy sprzęt został wykonany z wysokiej klasy materiałów. Wówczas zyskamy pewność, iż przypadkowe uderzenie nie uszkodzi urządzenia.