Jaki nebulizator wybrać? Wady i zalety nebulizatorów

Nebulizacja jest jedną z metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Do przeprowadzania tego zabiegu służy nebulizator. Rozprasza on lek, w efekcie czego powstaje aerozol, który z łatwością przenika tam, gdzie powinien, aby móc przywrócić zdrowie i swobodny, głęboki oddech.

 

Nebulizator – rodzaje urządzenia

Obecnie w sprzedaży można znaleźć profesjonalny nebulizator pneumatyczny, ultradźwiękowy i siateczkowy. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko budową, czy wyglądem, ale przede wszystkim sposobem działania. Trzeba zatem zwrócić uwagę na specyfikację każdego z nich, by ostatecznie dokonać dobrego wyboru. Warto dodać, że wszystkie są popularne i łatwo dostępne w sprzedaży.

Nebulizator pneumatyczny generuje aerozol pod wpływem sprężonego gazu. Gazem tym najczęściej jest powietrze. Powietrze jest kierowane do dyszy urządzenia, gdzie rozbija płyn i wytwarza aerozol.

Nebulizator ultradźwiękowy wytwarza aerozol dzięki fali akustycznej. Fala ta jest generowana przez głowicę ultradźwiękową. Najczęściej wykorzystuje się to urządzenie do nawilżania górnych dróg oddechowych, a także inhalowania leków w postaci roztworów.

Ostatni z nebulizatorów to siateczkowy, zwany też membranowym. Generuje aerozol na skutek drgań o niskiej częstotliwości. Urządzenie to jest wydajne i co najważniejsze, nie powoduje dużej straty leku.

Wady i zalety, jakie posiada nebulizator

Nebulizatory, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, nie tylko te medyczne, mają wady i zalety. Warto przedstawić każdy z wyżej wymienionych modeli pod kątem plusów i minusów. To może ułatwić podjęcie decyzji i dokonanie dobrego wyboru podczas zakupu nebulizatora.

Nebulizator pneumatyczny ma atrakcyjną cenę, nie wymaga posługiwania się specjalnymi technikami oddechowymi. Korzystając z tego urządzenia, można podawać duże dawki leku, można też podawać len. Jeśli jednak chodzi o wady, są następujące: długi czas inhalacji, duże straty leku, konieczność dostępu do źródła gazu pod ciśnieniem.

Nebulizatory ultradźwiękowe nie wymagają stosowania specjalnych technik oddechowych. Można podawać duże dawki leku, są ciche i nieduże. Zapewniają szybką podaż leku. Do wad należy zaliczyć wysoką cenę oraz możliwość degradacji leku. Minusem jest też to, że cząsteczki aerozolu mają większą średnicę, niż na przykład cząsteczki z nebulizatora pneumatycznego.

Nebulizator siateczkowy jest mały i przenośny, a do tego cichy. Jego zaletami są też: doskonała wydajność, mała strata leku, szybka jego podaż oraz to, że nie wymaga specjalnych technik oddechowych. Minusem jest jednak wysoka cena w porównaniu do innych nebulizatorów. Ponadto są pewne ograniczenia co do podawania niektórych leków.

Zakup nebulizatora nie jest prostym zadaniem, chociażby z uwagi na to, że wybór tych urządzeń jest tak duży. Poza wyborem rodzaju rządzenia, trzeba jeszcze zdecydować się na konkretną firmę. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie zalety i wady mają poszczególne modele. Większa wiedza na temat tych urządzeń zwiększy szansę na satysfakcjonujący zakup.